היין הבא – להט GSM בציר 2018 – מכעיס מאוד. לא בגלל היין, אלא בגלל הפורמט המוזר שבו בחר היינן לבקבק את היין; בקבוק שמכיל 750 מ"ל של יין בלבד.

איתי להט אמור היה להשיק כמה יינות חדשים באירוע שאמור היה להתקיים בגלריה בידרמן לפני כמה שבועות.

מפה לשם, קרה מה שקורונה והאירוע בוטל. כך יצא, שיינות חדשים, כמו הסירה 2018 או הלייכטר שלו, והיין הזה, לא נחשפו, למעשה.

אני מזכיר את העניין הזה, כי בהזמנה לאירוע, להט כתב שהוא חש בר מזל. למה? כיון שעכשיו, עקומת היינות שהוא רוצה לעשות ועושה מתכנסת עם העקומה שמייצגת את מה שהקהל רוצה לשתות. "מעניין," חשבתי לעצמי, "מה יקרה הלאה, אם שתי העקומות האלה רק יחתכו זו את זו ולא ימשיכו לנוע זו עם זו?" אבל די לצרות הנוכחיות.

להט GSM בציר 2018
להט GSM בציר 2018 וחבר.

להט GSM אינו יין חדש. הבציר הראשון, אם זכור לי נכון, היה זה של 2016: זהו בלנד של גרנאש, סירה ומורבדר, כאשר הענבים מגיעים משני מקורות: המורבדר והגרנאש מגיעים מהרי ירושלים, ואילו הסירה מגיעה מאזור שלהט מאמין בו מאוד: הגליל העליון המערבי (כישור); אזור שהוא פחות "על המפה" ככל שמדובר ביין בישראל.

מלבד מקור הענבים, שווה לציין את דרך עשיית היין: שני הזנים ה'ירושלמיים' תוססים במכלים ועוברים חיתון בחבית של 400 ליטר, ואילו הסירה – שחלק אחר שלו שימש ליין הזני של להט – עובר השהייה והתבגרות בחבית 300 ליטר. בסופו של דבר היין כולו עובר התבגרות של 16 חודשים בנפרד, ואז היינות עוברים ערבוב סופי.

לא הרבה יין יש מהיין הזה – רק 930 בקבוקים. שניים (היו) אצלי, ארבעה יהיו אצל מישהו אחר שאני מכיר וכמו שאני מכיר את היינן, הוא בטח שתה כבר יותר מאחד. וזה מביא אותי לשאלת הפורמט:

להט GSM בציר 2018

היין הזה מתאים לפורמטים גדולים. הבקבוק שאנחנו פתחנו נשתה בצורה זריזה למדי (מדובר בשלושה כלואי-קורונה בלבד) ועשה לי מצב רוח כל כך טוב, שהחלטתי לסיים בקבוק של צ'צ'ה מצוינת ששמרתי מכל משמר.

זהו בלנד מצוין: הצבע שלו עדין, לא אטום או כהה, אלא יותר על הצד החיוור. האף מתובל-מפולפל בארומה של סירה שמתערבת בה ארומה של עץ טוב. אחרי שהוא נפתח, מתגלים דברים הרבה יותר פרחוניים וסגולים.

הפה הוא אולי החלק המרשים כאן: טאנין מאוד עדין, שעוטף פרי בשל, אבל שיש בו גם משהו יותר על הצד הכמעט בשל, של פירות יער צעירים. הכול מאוד הרמוני, עם נגיעות של משהו לא ברור, אבל שלם. הדבר ה'מוזר' הזה הופך את הלהט GSM 2018 ליין שיכול להחזיק כמה שנים טובות במרתף, אבל מעניין יותר לשתות אותו עכשיו. (92) 2025-2020.