להט סירה 2020

להט סירה 2020

Simplicity as Style: מורכב אך לא עמוס: להט סירה 2020 הוא יין אדום אופטימלי בכל מה שקשור בהתאמה שלו לאוכל

אני לא יודע כמה אנשים יודעים, אבל אי שם בעבר הרחוק, אומרת השמועה, היו יקבים בבורדו שנהגו להשתמש ביינות סירה שאותם קנו בחבל הרון, כדי לעבות את היין שלהם. זה היה הימים הרחוקים, של יינות בהבשלה פחות מאופטימלית, נגיד ככה.

היום הדברים כמובן שונים, אבל כאז כן היום, זה לא מפתיע, בהתחשב בכך שמדובר באחד מזני הענבים העוצמתיים יותר שקיימים. לסירה יש קליפה יחסית עבה, ובהשריות ארוכות, קרות, מקבלים לא רק הרבה צבע, אלא גם ריכוך טאנינים. מעט האופי הירקרק שיש בו – משהו שקברנה סוביניון יודע להציע ממנו בשפע, ולא תמיד לחיוב – יורד עם ההשריות הארוכות.

מה שאני מאוד אוהב ביינות הטובים מהזן הזה, הוא האופי המעושן-בשרני שלו. יש מעט זני ענבים שיש להם אופי כזה, וכאשר מוספים לכל אלה פלפול ותיבול כמו שיש לסירה, מתקבל יין שהוא רב גוני להפליא. המורכבות של יינות סירה אולי לא תהיה עדינה או אלגנטית כמו של יינות קברנה/מרלו אדירים, אבל היא תהיה מאוד קולינרית; היא תתאים לסוגים רבים של מאכלים.

ובעיני, זה בדיוק מה שהופך סירה טוב, למלך האוכל המודרני.

האוכל שאנחנו אוכלים הוא לא אוכל מקומי. אנחנו חושבים שזה ככה, אבל לעיתים רבות יותר ממה שאנחנו חושבים, אנחנו מוסיפים תיבול וטעמים שמעולם לא היו כאן: טעמי אומאמי, מתיקות עם חריפות או חומציות עם מתיקות. המרקמים שאנחנו חווים שונים לגמרי ממה שחומרי גלם מקומיים ידעו לתת, וכל אלה יחד גורמים לעיתים קרובות קשיים בהתאמת אוכל ויין.

וכאן בדיוק נכנסים יינות סירה – או בלנדים שיש בהם סירה: אלה יינות עם חומציות יפה (אם לא הורגים את היין, כמובן), יש בהם בשרניות, תיבול ועוקצנות שמתאימה אותם לבשר בצורות הכנה רבות. הפירותיות-ספק מתיקות שלהם מתאימה אותם טוב מאוד לגבינות רכות, בשלות, ואפילו תימין שתתנו ברוטב הפיצה שלכם יתאים לנגיעות הירקרקות של הזן זה.

רשמי טעימה: להט סירה 2020

זהו ללא ספק אחד מיינות הסירה הישראלים הטובים שיש כיום. אני משוחד, אבל נראה לי שלא תמצאו סירה בעל אופי צפוני דומה בין כל יינות הסירה הישראלים, וקשה יהיה עוד יותר למצוא יין ורסטילי כל כך, בכל מה שקשור בהתאמה לאוכל.

באף ראשון הרבה מאוד פרי שחור, כהה, עם נגיעות של דיו, אניס ומשהו חייתי. הפרי האדום מזכיר פיטנגו בשל, כאשר הוא בשיא הצבע העמוק שלו, עם אותו 'טינט' עוקצני; אתה יכול לאהוב את זה, או שלא.

הפה קטיפתי במתקפה, אבל מפתח במהירות טאנינים שתופסים את הפה. ההמשך חומצי, הדוק מאוד וחד, אבל שומר על נפח. הסיומת ארוכה מאוד, מתובלת על גבול החריף. (92) 2022 – 2030+