לא רוזה בשאטו מיראבל

שאטו מיראבל

בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי מתכתשים כבר כמה שנים בבית המשפט בלוס אנג'לס, בין השאר גם על 'שאטו מיראבל': הילד של בראד פיט, שג'ולי בחרה למכור דווקא למי שהוא מגדיר כאוליגרך רוסי

טוב, מה שכתבתי למעלה הוא תמצית תמציתו של עדכון התביעה שבראד פיט הגיש בתחילת יוני 2022 לבית המשפט בלוס אנג'לס, אבל הוא לא מספר את הסיפור המלא:

בשנת 2008 חכרו בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי את שאטו מיראבל; יקב די שכוח אל בפרובאנס, שייצר יין רוזה תחת השם "פינק פלויד". השם נולד מאחר שהיקב שימש להקלטת 'החומה' של פינק פלויד. שלוש שנים לאחר שחכרו את היקב, נכנסו פיט וג'ולי בעובי הקורה ורכשו את הבית. פיט, במהלך שנראה מושלם, לקח את משפחת פרין (בעלי הבית של 'בוקסטל') כשותפה במיזם החדש שלו, ויחד – ובתוספת של 60,000,000 דולר – הם הוציאו את הרוזה הראשון של הבית, תחת הנהלתם.

כמה היה פיט מרוצה מהתוצאה?

ככל הנראה הוא היה מרוצה מאוד. בשנת 2014 זכה הרוזה של מיראבל להיכנס לרשימת מאה היינות של ה- Wine Spectator. המגזין ייחד אז לא פחות מאשר שבעה עמודים לסקירת היקב ולראיון עם בראד פיט, שבין השאר אמר "אני עכשיו איכר" וזכה להרבה תגובות פחות ממחמיאות ברשת:

"I’m a farmer now. … I love learning about the land and which field is most suitable for which grape, the drama of September and October: Are we picking today? Where are the sugar levels? How is the acidity? Is it going to rain?"

רק שנתיים או משהו לאחר הראיון הזה, וכמה מיליוני בקבוקים של יין ורוד לאחריו – בקבוקים שאת חלקם שתה ככל הנראה פיט בעצמו – תבעה אנג'לינה ג'ולי גירושים מפיט: הסיבה לכך היא טענה אז, הייתה שפיט שותה יותר מדי. מריבה שהייתה לו עם בנו במהלך טיסה הייתה ככל הנראה מה שהצית את האש, שלא דעכה עד היום. בסופו של דבר החליטה כוכבת הקולנוע לצאת לא רק מהנישואין אלא גם להיפרד מבראד ולמכור את החלק שלה בשאטו מיראבל.

אז עכשיו מה? מה קרה עכשיו, שבראד פיט מגיש תביעה חדשה בעניין רוזה מיראבל?

ברקע כל העניין הזה עומדת שאלת החזקה על הילדים. ג'ולי טענה לחזקה בלעדית, כולל טענה שפיט אינו ראוי להיות או יכול לשמש כאב. בית משפט בלוס אנג'לס דחה את הטענות של ג'ולי והקנה משמורת משותפת, וכנקמה – לטענת בראד פיט – ג'ולי החליטה למכור את מניותיה בשאטו מיראבל בלי הסכמתו של בראד פיט או הודעה, למי שעלול לגרום לעסק את הכי הרבה נזק. הוא מצא את עצמו למעשה עם שותף שבכלל לא רצה בו.

ומי כבר יכול לגרום הכי הרבה נזק?

אוליגארך רוסי, לכאורה. פיט טוען שבאוקטובר 2021, בעקבות הודעה לעיתונות של יקב Tenuta de Mondo, הוא גילה שמניותיה של ג'ולי – 50% בבית ובמותג – נמכרו למעשה לקבוצת סטולי; קבוצה בבעלותו של "האוליגארך הרוסי" יולי שפלר. קבוצת סטולי לא מכחישה את העניין הזה (ולמה שתעשה את זה?) ובשישה ביוני השנה אף הוציאה ראיון עם ה- CEO של הקבוצה, שאמר שהוא מתכוון להפוך את הרוזה של מיראבל 'לטוב ביותר בעולם'. זאת, אחרי שפיט טוען ששפלר וקבוצת סטולי מתנכלים לו ומקשים על ניהול היקב. בראיון שלו מזים דמיאן מקינלי את הטענות של פיט וכמעט מגחיך אותן: איך אפשר לטעון שיולי שפלר הוא אוליגארך רוסי? הוא הלוא ברח מרוסיה אחרי שפוטין עלה לשלטון ב- 1999, חי בשווייץ ומנהל קמפיינים (באמצעות קבוצת סטולי) לטובת ה- LGBT ועכשיו גם לטובת אוקראינה (באתר Stoli יש באנר שמכוון לתמיכה באוקראינה)?

אז מי נגד מי? באינטרנט ממשיכים כנראה לשפוך וודקה סטולי לביוב, למרות שהיא מיוצרת מחוץ לרוסיה ולמרות המאמצים השיווקיים והתדמיתיים של הקבוצה והעומדים בראשה. האם שפלר תומך בפוטין? אולי. מי יודע? האם זאת הבעיה האמיתית של בראד פיט במלחמתו על הבית? אני נוטה לחשוב שהנושא הוא עסקי נטו: בראש פיט – ובצדק מבחינתו – לא רוצה ולא צריך שותפים שיגידו לו מה לעשות, כפי שאכן נעשה עכשיו:

"To be very clear, the only role that Yuri Shefler plays is that of an investor. It does not interfere with our activities. Jon Pepper, holder of a “Master of Wine” and CEO of Tenuto Del Mundo – our wine unit – will be Marc Perrin’s interlocutor. He looks forward to working with Marc Perrin to help develop Miraval and to participate in the next stage of its evolution." (דמיאן מקיני)

ג'ולי אולי הייתה בעלים של 50% בשאטו מיראבל, אבל היא לא התערבה בייצור או בעשייה והבייבי היה של פיט. עכשיו זו כבר אופרה – רוסית – אחרת.