יין רוזה מומלץ: יתיר דרום רוזה 2021

דרום רוזה (אייל קרן צלם)

לקראת פסח 2022 הוציא יקב יתיר שני יינות בסדרת ה- intro האזורית שלו "דרום": סוביניון בלאן ורוזה

ערן גולדווסר, יינן יקב יתיר ודרום מספר על הבציר בכרמי הדרום: "חורף 20-21 התחיל מאוחר והיה פחות קר וגשום מהרגיל. מיעוט מנות הקור בחורף גרר ירידה בכמות היבול בדרום הארץ. חודשי האביב והקיץ היו מתונים יחסית, ללא שרבים חריגים. הבציר החל באמצע יולי, כשבועיים מוקדם מהמועד הממוצע, והסתיים בסוף ספטמבר ואיכות הפרי הייתה טובה  מאוד".

יינות "דרום" מקורם בענבים באזור רמת ערד והנגב או דרום הרי יהודה. באזור הזה, אומר יינן היקב – ערן גולדווסר – הייתה שנת 2021 שנה מעוטת יבול, לאחר חורף יחסית חם ויבש. הבציר בשנה הזו היה מוקדם יחסית, התחיל ביולי והסתיים בספטמבר, עם פרי באיכות "טובה מאוד" כדבריו.

הסוביניון בלאן (אפשר למצוא אותו באינסטגרם שלי) הוא יין פירותי מאוד, עם נימות מתקתקות–טרופיות ופחות "אשכוליתיות". באשר לדרום רוזה 2021:

היין הוא בלנד של 34% גרנאש, 33% זינפנדל ו33% מוסקט אדום מהכרמים בדרום הרי יהודה ורמת ערד. היין תסס והתבגר במכלי נירוסטה במשך ארבעה חודשים.

זהו רוזה בעל צבע ורוד יחסית (למה שעושים עכשיו) עמוק יותר. הוא רענן, מאוד פירותי ועם זאת קל. שווה לקרר אותו טוב, אבל לא עמוק מדי, כדי לקבל את הצד הפירותי שלו ולהינות ממנו במלואו.

אפריטיף טוב, אבל טוב יותר עם אוכל – כולל מנות עיקריות לא מתובלות מדי. עם 11.5% אלכוהול, זה בהחלט יין כיפי לסדר פסח, למנות הראשונות במיוחד.

80 ש"ח לצרכן.

צילום: אייל קרן