יקב AG: יין מראש העין

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

יקב איכותי קטן ומסודר יש לחלי ואהרון ג'לח: מגוון זנים לא קטן וחיפוש דרך, שמתחיל להראות כיוון

אני לא יודע כמה אנשים יודעים, אבל ראש העין היא בית ללא-מעט יקבים ביתיים קטנים, שאחד מהם הוא יקב A.G.. חלק גדול מהיקבים האלה הוקמו לא מעט בזכות מועדון יין שהוקם בעיר ביוזמה של טומי ברק ונחום מזא"ה ושותפים בפעילות שלו לא מעט דמויות מוכרות בעיר.

אחרון ג'לח וחלי, אשתו, מייצרים כ- 3,000 בקבוקים במרתף הבית בראש העין כבר שמונה שנים. בתחילה נעזר אהרון – שלקח מספר קורסים בייצור יין – בד"ר ארקדי פפיקיאן, ומזה שנה הוא נעזר ביינן אחר שייעץ לו, בעיקר בשלב הבלנדים.

היקב מאוד מסודר ומאורגן היטב, כמו לא מעט יקבים ביתיים "מודרניים", כלומר כאלה שהבעלים שלהם לקחו קורסים ולמדו יותר "על הנייר" בתחילה, ורק אחר כך החלו לעשות יין. בצורה הזאת התקבעו אולי פחות הרגלים רעים, וההקפדה על הנקיון והסדר טובה וניכרת יותר. פחות מסודרת היא אולי הגישה השיווקית, שעליה שמים פחות דגש ביקבים כאלה.

היינות עשויים ממגוון די גדול של זנים – כולל יין לבן אחד – וכמיטב המסורת יש גם יין קינוח מחוזק. היינות אותם מגדיר אהרון "פרמיום" עוברים יישון של שנתיים בחביות (לא חדשות, בהכרח). מה שיש כרגע ביקב הם פטיט סירה – זן מוביל – קברנה סוביניון, מרלו, סירה ושרדונה, עם מרסלאן וסנג'ובזה, שהוכנסו לנסיון השנה.

טעמתי לא מעט יינות מבוקבקים, לצד יינות מהחבית ובלנדים שעדיין לא בוקבקו. בסך הכל, ההתרשמות שלי הייתה טובה: היינות ברובם המכריע מאוזנים ונקיים מבחינה טכנית ובהחלט נעימים לשתיה. את יין הקינוח, עליו המלצתי גם ברשימת ראש השנה שלי, מאוד אהבתי. יש בו אותו אופי של "אש" שיש ביינות פורט אמיתיים. די נדיר בין יינות הקינוח המחוזקים במחוזותינו.

ולירון 2013
בלנד של סירה/שירז ופטיט סירה, בעל אף ארומתי, פה חלק עם הרבה פרי שחור. החמיצות טובה והסימות בינונית פלוס. **

ולירון 2012
אף סגור למדי, הפה חלק, טאני ו"עבה". הסיומת ארוכה והחמיצות טובה. טיפה ירקרקות שפחות אהבתי.

ארומה 2012
50% מרלו ואז קברנה סוביניון ופטיט סירה – אם היין הקודם היה יותר "רון", זה יותר "בורדו": בעל אופי ירקרק, אבל חלק ונעים. טאני במידה ובעל סיומת טובה, אפילו אם לא ארוכה במיוחד. **

ארומה 2013
בשרני, ירוק – ארומות שמתגברות עם הזמן בכוס – הפה עגול וטוב, חלק. הסיומת בינונית-ארוכה. טאני ועשוי להתיישנות יותר מ- 2012. ***

סיקרט 2012
קברנה סוביניון, סירה, מרלו ופטיט סירה. יין טאני אבל חלק, עם השפעה מאוד גבוהה של ההתיישנות הארוכה בעץ. יש בו דובדבנים וחמיצות טובה. לא מאוג מורכב, אבל טוב.

סיקרט 2013
ארומתיות בינונית. פה חלק, די טאני וסיומת טאנית. החמיצות קצת נמוכה מדי לטעמי.

פרטים, רכישה של היינות: 050-4287677