יקב תל שיפון: יינות 2020

יינות תל שיפון (מאתר היקב)

יקב תל שיפון הוא גלגולו הנוכחי של יקב אורטל. בבעלות חדשה לגמרי, מנותקת רשמית מהקיבוץ, יש כבר שלושה יינות חדשים, ראויים בהחלט להערכה

יקב אורטל עבר לא מעט גלגולים ותהפוכות מאז נוסד בשנת 2009 על ידי אילן זעפרני, חבר קיבוץ אורטל וחובב יין. בשיאו הוא ייצר כ- 25 – 30 אלף בקבוקים בשנה, מזנים כגון סירה, קברנה פרנק, קברנה סוביניון ומרלו. בעבר היה ליקב גם כרם של ויונייה, אבל בגלגול האחרון שלו, תחת שרביטה של נעמה סורקין, הוויוניה הוחלף בסוביניון בלאן.

ל'אורטל' היו יינות טובים, שנמכרו לאורך השנים במחירים סבירים בהחלט, אבל הוא סבל מחוסר אישיות ותדמית. לאחרונה הוא נרכש על ידי קבוצת יזמים ואנשי עסקים, שניתקו אותו מהקיבוץ (שהיה הבעלים בעבר). הם מינו יינן חדש – יוסי סידון (בעבר בכישור, בזלת הגולן ובעל יקב בוטיק קטן משלו, בראש פינה, בשם 'גיא אוני') ולקחו את איתי להט ללוות את היקב ולייעץ. ללהט אין זה הסיבוב הראשון ביקב, שאותו ליווה למעשה עד כניסתה של נעמה סורקין.

תל שיפון – מרכז מבקרים

ברוח הזמן, מרכז המבקרים של כל יקב הופך להיות חיוני לקיומו ויותר מזה – למקור רווח יוצא מהכלל. היזמים שמאחורי 'תל שיפון' הבינו את העניין הזה כבר בתחילה, שיפצו את המרכז הישן והקטן שהיה באורטל והכפו אותו למרכז הרבה יותר גדול ומרשים. מרפסת וגינת מרכז המבקרים משקיפים אל נופי רמת הגולן, ומה שהיה בעבר סגור בדל"ת אמות, הוא היום הרבה יותר פתוח ומזמין (לא בשבת – היקב כשר). כדאי בהחלט לבוא לשבת, לקחת סלסלת פיקניק או להתעדכן באירועים שהיקב עורך.

יקב תל שיפון – יינות

שלושה יינות טעמתי הפעם, בתוספת כמה וכמה דוגמאות חבית, שלא אביא כאן. ביקב יש גם סיידר תפוחים יבש, אבל הוא עדיין בבחינת מוצר ניסויי, ויסלחו לי קברניטיו אם אתייחס אליו כך, כרגע.

תל שיפון לבן 2020
סידון ולהט נכנסו ליקב ממש עם תחילת הבציר, ועבדו עם מה שהיה להם תחת היד, ללא הפריבילגיה של תכנון מראש. זהו בלנד נעים ובעל פרי של שרדונה וסוביניון בלאן, שפונה לקהל הצעיר שפוקד יותר ויותר את מרכזי המבקרים: התווית, נושאת ציור של מוטי גולן, מהפכנית ממש בנוף היין הישראלי, צבעונית ואטרקטיבית, מלאת הומור מצד אחד ועדיין מספרת את המקום – מצד שני. היין עצמו בעל פה חלק וטוב, ארומות מעט טרופיות ונגיעה של עץ. (89) 95 ש"ח.

תל שיפון רוזה 2020
בלנד שמכיל מגוון שלם של זני הענבים ביקב. האף עדין ונעים מאוד. הפה מעט פאזי. פרי טוב, די מלא והיין מאוד 'ישראלי' ברוזה'יות שלו, בניגוד להרבה מהמים הוורודים שנמכרים כאן לאחרונה. יבש מאוד, והייתי משדך אותו בקלות למנות דגים או גבינות עיזים וגבינות טריות יחסית. (90) 95 ש"ח.

תל שיפון סוביניון בלאן 915 בציר 2020
(915 הוא גובה כרם אורטל) כאן תווית שמרנית יותר. ב- 130 ש"ח אתם קונים יין לבן מצוין, בעל פה יחסית מלא. אחרי מתקפה טובה מקבלים תחושה של גוף טוב מאוד, מלא מרקמים וממש עשיר בפה. היין משחק בין שני צדדים: אף יחסית סגור ולא נדיב, ופה שמתבסס על משחק מרקמים. הוא מעניין ובהחלט לא שגרתי. (91)