יקב ספרה חוגג עשור

דורון וסימה רב הון

סימה ודורון רב-הון חגגו החודש עשור לפעילות יקב SPHERA. הם עשו את זה לא רק עם יינות חדשים מבציר 2021, אלא גם עם יין מבעבע חדש:

אני חושב שאין חובב יין בישראל, שלא מכיר את יקב ספרה – היקב היחיד בארץ שכל ההתמחות שלו היא ביינות לבנים. עשר שנים שדורון רב הון מייצר רק יינות לבנים, בקונספט ייחודי בארץ.

ההחלטה לייצר יינות לבנים הייתה ונשארה החלטה אמיצה בישראל: ללא התמיכה לכאורה של יין אדום גבוה, מורכב ועשיר, קשה להעמיד יקב יוקרתי על הרגליים, במיוחד במדינה שבה היין האדום הוא השולט מבחינת יוקרה וביקוש. מבחינה זו ספרה הוא הצלחה גדולה והיינות מבוקשים במדינת תל אביב ומחוצה לה והיקב עצמו מבוקש גם כאתר לביקורים וטעימות.

את שנת העשור ניצלו סימה ודורון רב הון להשקה של יין חדש, שעליו הם מדברים כבר זמן רב: יין מבעבע, עשוי בשיטה המסורתית, כולו מענבי שרדונה. הפרי ליין הזה וליינות היקב בכלל מגיע כולו מאזור היקב (גבעת ישעיהו) מכרמים בבעלות וניהול משפחת תמיר – יאיר ואביו, שמואל. שני הכורמים האלה ידועים בקפדנות יתרה בכל מה שקשור בטיפוח הכרמים וגידול הפרי, מה שמתאים מאוד לדורון, שגם הוא לא חף מהקפדה על קוצו של יו"ד, ומשתקף יפה באיכות היינות.

SPHERA LIA Blanc de Blanc 2018
היין נקרא על שם ביתם הבכורה של סימה ודורון רב-הון. בסך הכול יוצרו כ- 900 בקבוקים, כאשר היין עבר ניקוי ממשקעים (dégorgement) ובקבוק ממש בתחילת מאי 2022. מבחינה זו הטעימה הייתה ממש סמוך לבקבוק; אולי סמוך מדי, ובכל אופן: זהו יין מבעבע ארומתי וקלאסי ליין צעיר, עם שפע ארומות וטעמים של תפוחים ירוקים ונגיעות מינרליות קלות. הפה יבש אבל לא חומצי מדי ונותן 'עגלגלות' טובה. המוס ותחושת הפה טובים והסיומת אולי לא ארוכה, אבל נוכחת. (91) 250 ש"ח.

משאר היינות שהושקו, אהבתי מאוד את הבלנד ה'בסיסי' של היקב, 'פירסט פייג", 2021, שהיה מאוד נעים ומלא יחסית. הסוביניון בלאן היה פעם הפחות מעניין מהיינות שטעמתי, אבל התנאים לא היו אידיאליים לטעימה. ככלל, כל היינות מאוד נגישים ו'שתיים', מדויקים מאוד.