יקב מטר: הכשרים של פלטר

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

אחרי שהגיעו ל- 150,000 בקבוקים בשנה, הרגישו בני משפחת פלטר שהגיע הזמן לרוח נוספת. זו הביאה איתה יקב שסמלו תחנת רוח – את 'מטר', יקב כשר

יקב מטר, היקב הכשר של משפחת פלטר, הוקם בשנת 2012 והוא יקב ראי של פלטר. בניגוד ליקבי בת של יקבים אחרים – כולל כמה וכמה יקבי בוטיק – כאן לא מדובר ביקב וירטואלי או ייצור יין ביקב אחר, אלא במתקן נפרד, שמה שמשותף לו ולפלטר הוא פחות או יותר רק קו הבקבוק.

הענבים ליינות מגיעים רובם ממרום גולן, ויש רק חפיפה קטנה – אם בכלל, האמת – בין יינות פלטר ומטר. "לא רציתי שיתחילו להשוות," אומר טל פלטר, במידה רבה של צדק, "ואפילו הפניתי חלק מהיינות למטר לשם כך, כדי שלא תהיה השוואה כזו."

הקומולוניבוס של מטר
מטר CB: מוריד הגשם של יקב מטר (220 ש"ח)

הכמויות (12,500 בקבוקים) עדיין קטנות יחסית, והביקוש – בעיקר בחו"ל אבל גם בארץ – עולה על יכולת הייצור וזו בשורה מצוינת לכולם.

ליינות יקב מטר במדריך המקיף ליינות ישראל.

מטר סוביניון בלאן-סמיון 2014
(20% סמיון) הסמיון מאוד דומיננטי באף והיין כולו רחב למדי, עם חמיצות בינונית. קצת ליימי, עם סיומת בינונית. (86)

מטר שנין בלאן 2014
כשליש מהיין עובר התבגרות של כמה חודשים בעץ משומש. הטעם ביין הזה מגיע אחרי כמה שניות בפה. מדהים. מנטה, פירות צהובים ופיטנגו. חמיצות טובה מאוד, גוף די מלא, פלפל שחור. קצת טאני – סיומת קלויה-אגוזית. יין טוב (89).

מטר שרדונה 2014
גם היין הזה יושב בחלקו בעץ – 9 חודשים בחביות 350 ליטר – וחלקו האחר ללא חבית. הוא מאוד נעים, עם אף אופייני מלווה בקצת עץ. זה 'יין לכל', עם חמיצות טובה מאוד ואפילו טיפה גבוהה. (89)

מטר שרדונה 2015
ממש מקו הבקבוק. דומה מאוד לקודמו, עם טיפה פטרוליות. הסיומת מצוינת. (טנטטיבי – 90)

מטר רוזה גרנאש 2015
צבע אפרסק חיוור. אף פירותי ונעים, חמיצות טובה. מעט מלא. לקרר טוב. (86)

מטר קומולוס 2013
מרלו, קברנה סוביניון וקצת קברנה פרנק. כיף של אף: מאוד פירותי – דובדבנים – בשר טרי. גוף טוב, טאנינים טובים וחמיצות מאוזנת מאוד. מעט ירקרק בפה. (89)

מטר CB 2013
(קומולונימבוס) היין הגבוה של היקב, עם לא פחות מאשר 30 חודשים בחביות. זה כבר הרים גבה, אבל התאכזבתי לטובה: הבלנד הזה – קברנה סוביניון, שיראז, פטי ורדו וקברנה פרנק – בהחלט מרשים. החבית יושבת מצוין ומשתלבת היטב בפרי: ארומות מלאות ופירותיות, שמלווה אותן הירקרק של הקברנה פרנק. בסיום – בשרניות מצוינת. (92)

מטר פטי ורדו 2014
צבע מצוין. האף מאוד פירותי-בשרני, די אופייני לזן, כמו שהוא בארץ, פחות העומס שיש ביינות של כמה יקבים אחרים. הוא מקבל יפה את העץ, הטאנינים שלו טובים ואפשר בהחלט להשכיב אותו לכמה שנים. הסיומת מתובלת, ארומתית ויבשה מאוד. (90).