יקב בן זמרה: דרך חדשה

יקב בן זימרה (אתר היקב)

יקב בן זמרה הוא אחד מהיקבים הוותיקים באזור כרם בן זמרה – האזור, וגם המושב, ששוכן ממש סמוך להם. כיום הוא בבעלות וניהול חדשים, של בני משפחת בוז'ו – כורמים ותיקים

יקב בן זמרה הוא היקב השלישי שהוקם באזור: דלתון, אחריו מילס ואז זה, בשנת 2003. ביקרתי בו לפני כעשור שנים, אבל הרבה השתנה מאז: בעלת היקב כיום, משפחת בוז'ו  – שמעון ואחיו ובנו של שמעון, עדן – היא משפחת חקלאים וכורמים מאוד ותיקה, שלצד הנשירים שלה, החלה לטעת כרמי יין באמצע שנות השמונים והיא מגדלת ענבים עבור יקבים כגון ברקן ואחרים. הכרמים גבוהים יחסית – 700 – 950 מטרים מעל פני הים, באזור הפלטו של בן זמרה וסביבו, במקומות שמקבלים הרבה משקעים וגם שלג.

חלק גדול מהכרמים כבר מיצו את היכולות שלהם והמשפחה נמצאת כיום בתהליך של שינטוע (שידרוג הכרמים על ידי נטיעה חדשה) ונטיעה של כרמים חדשים להרחבה וגיוון הזנים.

בעוד ששמעון ועדן מגדלים את הענבים, מי שבעיקר עושה את היין היא הילה, אשתו של עדן; בוגרת ומוסמכת ביין בפקולטה לחקלאות ברחובות עם היסטוריה ארוכה בחקלאות וניסיון במגוון גדול של תחומים בנושא. עם הכניסה שלה ליקב החלו לייצר ב'בן זמרה' גם יינות קרים – לבנים ורוזה – לצד מספר יינות אדומים. הייצור כרגע נעשה ב'לוריא', אבל יקב עצמאי כבר נמצא בבנייה בנחלה המשפחתית, ממש מעל לכרמים. בינתיים יש מרכז מבקרים, שאותו חולק היקב עם קונדיטוריה מקומית.מרכז המבקרים, שפתוח בימי א' – ו', צופה אל נוף הגליל המקסים ואל לבנון. הוא מבוסס על חלל פנימי חמים וביתי ורחבת-מרפסת יחסית גדולה. בימי חמישי בערב פתוח כאן עד מאוחר יחסית, והיקב משרת הרבה מאוד מהמטיילים באזור, ששמחים לבוא לכאן וליהנות מיין וארוחת ערב קלה.

היינות של יקב בן זמרה

יינות הבציר האחרון – 2021 – בוקבקו ממש סמוך לטעימה. ככלל, יינות כאלה כדאי להשכיב מעט ולתת להם לנוח. אם אתם כן פותחים יין שבוקבק סמוך לפתיחה שלו, תנו לו לקבל מעט אוויר בכוס. גם כך הוא עלול לא להיות במיטבו, אבל לעיתים קרובות הוא כן מקבל מעט יותר גוף ותחושת פה טובה יותר.

בלנד אדום 2020 (עדיין לפני בקבוק)

מייצג חלקית, מן הסתם, אבל היין עשוי היטב: יש בו הרבה מהירוק של קברנה סוביניון, על פה אלגנטי, נעים מאוד עם טאנינים צעירים אבל טובים, בסיומת. הוא מתובל ואפילו חריף.

בן זמרה רוזה 2021

עשוי ענבי פינו גרי, סירה וקברנה פרנק. צבע אפרסק-סלמון יפה. האף מאוד נעים וארומתי, עם עדינות יפה. הפה מהודק ודורש קצת זמן (ראו למעלה).

בן זמרה לבן 2021

בלנד של סוביניון בלאן, שרדונה ו- 25% ויונייה. האחרון מורגש כאן לא מעט בצורת ארומות של משמש כתום, בשל. האף כולו ארומתי וטוב וליין גוף נעים ופה בעל חומציות ומבנה מצוין. (90)

סוביניון בלאן 2021

אף ארומתי, די אופייני, על צד ההדרים. הפה מזכיר יותר פומלה, מאשר אשכולית, ומורגש שהוא עדיין מחכה ל'התגבשות'. זהו יין בעל מבנה יחסית חומצי שלא נמצא על צד הספקטרום הירוק של הזן. (90)

סוביניון בלאן 2020

מאוד ארומתי. טוב. מתחיל לקבל אופי מתבגר (מעל כיוון הפסיפלורה). גם כאן ניכר סוג של 'פוקוס' וחומציות שעדיין נמצאת ביין. מעניין יהיה לטעום בעוד שנה. (89)

שרדונה 2021

(בלנד טנטטיבי) הדוגמאות היו ארומתיות ויפות. אפשר כבר לראות כיוון של פרי יחסית טרופי, אבל שמשתלבים בו דברים שבאים מהעולם הירוק, הקר יותר. החומציות של הפרי מצוינת.

סיכום: פינת תיירות נהדרת, עם יינות טובים, בעלי אופי מתון ונעים מאוד. הדגש ששמתי כאן על היינות הקרים הוא יותר בגלל שהיקב רצה להראות את הדברים החדשים שישנם, אבל בחנות וגם לטעימה יש יינות אדומים שונים ממגוון שנות בציר.