יקבי הנגב מתאחדים למועדון יין אזורי

שני גופים שלא מעולם היין יזמו מהלך להקמת 'מועדון יין אזורי' בנגב. על מה ולמה? לא ברור

הודעה לעיתונות מוזרה במקצת בישרה לי השבוע על איחוד של יקבי הנגב למועדון יין אזורי.

ההודעה נוסחה כך, שאת כל הקרדיט לעניין לקחו שני גופים: קרן פילנתרופית-חברתית בשם "מיראז'" והגוף הידוע בשם 'השומר החדש', שקם על מנת להגן על שטחים ורכוש חקלאי מפני גניבות וטרור חקלאי ברחבי הארץ.

שני הגופים האלה, אמר הקומוניקט, "הקימו מועדון יקבים רשמי ליקבים הפועלים בנגב."

לא רק זה שהם הקימו "מועדון רשמי" (ההדגשה שלי), אלא שהמועדון, "מאחד את 15 היקבים שפועלים באזור, ויפעל לשפר את חווית הביקור ביקבים, יכולות המכירה שלהם וחיבורים למוקדי התיירות סביבם, בדומה למועדוני היקבים בארץ ובעולם."

בנוסף, אומרים בקרן מיראז', יש כוונה לרשום סימן מסחרי לאזור "נגב". בהקשר הזה אני רק מקווה שהם יודעים למה הם מכניסים את עצמם.

לא היה שם אחד של יקב בקומוניקט או אפילו ציטוט של בעל יקב שיאשר את העניין. לא הבנתי גם מה הפך את היוזמה (הברוכה כשלעצמה) של שני הגופים ל"מועדון רשמי". רק אחרי שפניתי למשרד יחסי הציבור קיבלתי את רשימת היקבים ורק אחרי פניה שלי ליקבים שאני מכיר בדרום, קיבלתי תגובה כלשהי והסבר על מקור המהלך, שאין לו ככל הנראה קשר למהלך של 'יתיר' וסדרת 'דרום' שלו.

חברי מועדון יין הנגב
חברי מועדון יין הנגב

מועדון יקבים הנגב

אז ראשית, לא 15, אלא 13 יקבים: יתיר, צוּף, גלאי, פינטו, רוטה, ננה, שיזף, כרמי עבדת, שדה בוקר, רמת נגב, נאות סמדר, מואה, הים האדום.

מדבר – יקב מאוד משמעותי באזור מבחינת כמויות – ורוג'ום, הפחות מוכר, לא נמצאו ברשימה נכון לזמן כתיבת הכתבה, אבל אני אישית מקווה שיצטרפו.

לדברי הקומוניקט, קרן מיראז' יוזמת פעילויות חברתיות וכלכליות בנגב. הנגב מאוד מוזנח מבחינת מיצוי הפעילות התיירותית האפשרית ולא רבים יודעים על היקבים באזור ועל מה שהם מציעים. יש יקבים – כמו גלאי ואפילו היקבים בערד – שלא כל כך רחוקים מאזור המרכז, ומבחינה זו יש להם פוטנציאל לפחות כמו יקבים בגליל התחתון. מהצד הזה יכול להיות שפעילות של הקרן תעזור להרים סוף-סוף משהו.

מצד שני, היקבים עצמם – לפחות שניים מאלה שדיברתי איתם – לא ממש מבינים מה רוצים מהם, גם בגלל שלא כמו ב'יקבי יהודה', כאן הדרישה לא באה מהשטח, אלא מצד של יזם בעל כוונות משלו.

מהשיחות שניהלתי הבנתי שהיועץ המקצועי שליווה את הפרויקט הוא גיא הרן (לשעבר ב"איש הענבים"), אבל לא ראיתי מניפסט כלשהו שיסביר מה עומד על הפרק או הולך לקרות הלאה, או פרטים לגבי ההשקעה עצמה, שנעשתה בפרויקט.

תמונות: יח"צ