יינות חדשים ביקב מוני

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

בציר 2014 הוא הבציר הראשון של ששון בן-אהרון ביקב מוני, אחרי שהחליף את סם סורוקה. הזדמנות לכמה יינות חדשים, ממש עם בוא האביבנכון שבחוץ הטמפרטורות עדיין בחיתוליהן, אבל השקדיה מעבר לכביש אצלנו כבר פורחת לה כמה וכמה ימים, מה שאומר שהאביב כבר כאן והגיע הזמן ליינות הקלים יותר, בדרך לפסח ולקיץ.

יקב מוני נמצא בדיר רפעת – ממש אחרי צרעה וטפרברג, על גבעה שבראשה מנזר. מתחת למנזר נמצאים מרתפים חצובים בידי אדם, שבהם מתיישן היין של היקב. לצד יין, מייצר היקב גם שמן זית, והכל מכרמים שבבעלותו או כאלה שהוא חוכר מהמנזר.

משפחת ערטול מגדלת כרמי יין וזיתים באזור כבר למעלה מ- 20 שנה, במהלך השנים האלה הכיר אותם ששון בן-אהרון, עוד בימיו במכון היין. במאי 2014 הוא החליף את סם סורוקה (שעבר ליקב ירושלים) והיינות הלבנים מבציר זה הם יינות שכולם שלו.

את הקולומבר 2014 כבר סקרתי בהזדמנות קודמת. זהו יין קל וטוב, מצוין למחירו. בנוסף עליו ראוי לציין את היינות הבאים מהבציר האחרון ומבצירים קודמים, שעכשיו נמצאים בשוק.

שמשון ודלילה (קית' גלסמן)
שמשון ודלילה (קית' גלסמן)

מוני שרדונה ריזרב 2014
אחד היינות המוצלחים של היקב בשנים האחרונות, והבציר הזה ממשיך את המסורת: אחרי התססה בחביות עץ (בורגונדי) מתגלה שרדונה טוב, קלאסי לעולם חדש. הפרי נוטה לטרופי, החמיצות מאוזנת וטובה, הסיומת יבשה עם מעט חמאתיות. זה לא שרדונה "רזה וקר" אבל בהחלט לא מגסי-העץ שמוצאים, אלא אלגנטי ונעים. 70 ש"ח; קניה טובה.

מוני גווירצטרמינר נחל 2014
(נחל היא סדרת ביניים של היקב). בן-אהרון מתאר את היין כ- off dry, עם 12 גרם חומצה לליטר. הוא טיפה יותר מזה אולי, אבל פחות מחצי יבש בתחושה בפה. האף טוב, ורדני-טרופי. הפה מאוזן מאוד סוכר:חומצה ומאוד נקי. לשתות מקורר היטב.

מוני פטי ורדו נחל 2013
"כרם צעיר יחסית, שעדיין לא גילה את התכונות הזניות שלו", אומר היינן. היין טאני, חריף ממש ודי בעטני. האף מעט אלכוהולי; קצת קפה עם מעט מרירות. 55 ש"ח.

מוני שיראז ריזרב 2011
לאחר 14 חודש בחביות היין הזה הוא בעל אף נעים ודי מתקתק. הפה עם חמיצות נחמדה וטאני. יין נעים, בסופו של דבר. 80 ש"ח.

מוני דלילה 2009
קפיצה לאחד משני היינות הגבוהים של היקב – שמשון ודלילה. זהו בלנד אדום, עם קצת ברט, שבנוסף לפרי, מעניק לו עניין. הפה בעל חמיצות די גבוהה ולצערי קצת פחות מעניין מהאף. אפשר לשמור שנתיים-שלוש, אבל לא הייתי מצפה להתפתחויות מרשימות. היין יצא כבר ב- 2012.