6 יינות איטלקים ביבוא ויין דיפו

ויין דיפו, חנות היין הגדולה ברמת החי"ל שבתל אביב מציעה מגוון יפה של יינות ביבוא עצמאי שלה. הנה טעימה של כמה מהם, וביניהם כמה יינות מרשימים ביותר

בשנים האחרונות אנחנו רואים יבוא מעניין של יין על ידי יבואני עצמאיים קטנים: אלדד לוי, דני גליל, אורי כפתורי ואחרים, מייבאים כיום לישראל מגוון גדול של מוצרים ויינות ממקומות רבים בעולם. רוב היין של יבואנים אלה נמכר ישירות לצרכנים או למסעדות, וקשה לעיתים למצוא אותם בחנויות; גם בחנויות פרטיות.

במקביל קיים יבוא לא מבוטל של יינות גם על ידי חנויות היין עצמן: דרך היין הייתה מאז ומעולם יבואנית, כמובן, אבל היום גם הרשתות האחרות מייבאות מותגים משלהן. נגישות היקבים בחו"ל גם הביאה לכך שאנחנו רואים יבוא על ידי חנויות פרטיות, כגון ויין דיפו.

ויין דיפו היא חנות יין ותיקה, שהייתה בין הראשונות להקים אתר אינטרנט מקיף וגדול והייתה בין הראשונות להיכנס למסחר מקוון בתחום היין והאלכוהול. קיבלתי לטעימה חלק מהיינות שהיא מייבאת מאיטליה בעצמה. מחירי היינות בהם מדובר כאן מתחילים ב- 90 ש"ח ועולים עד כ- 300 ש"ח.

Pianirossi Solus IGT Toscana 2013

פיאנירוסי הוא שמו של יקב חדש יחסית (1999) שהיועץ שלו הוא קארלו פריני, אחד מהייננים היועצים היותר ידועים באיטליה (ברון ריקאסולי והקונסורציום של קיאנטי קלאסיקו עצמו). היין הזה הוא אמנם IGT, אבל היקב עושה גם יין DOC Montecucco , שהיה לצערי פגום (תווית בשם SIDUS). היין שלפנינו הוא בלנד של סנג'ובזה ומונטפולצ'אנו (אין קשר לאזור; ענב דומה לסנג'ובזה ונטוע רק באיטליה) ועוד 10% אליקנט.

אף שחור, טוב מאוד. עץ נעים, מבוגר יחסית – אולי בגלל השנתון של היין.טאנין עוצמתי למדי וסיומת טאנית. בטעימה שאחרי הוא מומשיך ומוציא, לצד קרקעית יער, גם פטל שחור ואוכמניות. (89/90). היין נמכר ב- 90 ש"ח לערך.


Castello di Monsanto Chianti Classico DOCG Annata 2017

משפחת ביאנקי הקימה את היקב הזה בטירה עתיקת יומין בטוסקנה אחרי מלחמת העולם השניה. כיום מנוהל היקב על ידי לאורה ביאנקי, נכדת המייסד. מאז 1962 הם גם מחזיקים בכרמים, ששטחם מגיע כיום ל- 720 דונם; שליש מהאחוזה שבבעלותם.

שני היינות שטעמתי של היקב מצוינים. באתר של ויין דיפו מופיעים ציונים של 94, 96 נקודות ממיטב מבקרי היין. אני אולי פחות נדיב, אבל עדיין, זה, והיין שלאחריו, מעולים.

היין הזה נפתח עם אף סופר-מאופק, ומפתח תחילה ריחות נעימים מאוד של פרחים, שיש לצידם משהו ירקרק, טרי. הפה נעים מאוד, חלק, עם טאנין מאוד עדין במתקפה וחומציות מעולה. עם חלוף הזמן, היין מוציא ארומות של יסמין, וטעמים עשירים ויפים של פירות אדומים. (91). 2020 – 2030.  130 ש"ח.

Castello di Monsanto Chianti Classico DOCG Riserva 2016

שוב: עשיה מאוד מאופקת, הרמונית ואלגנטית. האף עשיר – אבל לא "נובו ריש", אלא אלגנטי באמת. מלבד פרי יש כאן אפר סיגארים ועור. הפרי מעט בשל יותר מקודמו, אבל החומציות טובה מאוד והטאנינים עוצמתיים אבל רכים. הסיומת בינונית ויש בה משהו על גבול החריפות. (92) 2022 – 2032. המחיר באתר של ויין דיפו הוא 190 ש"ח.

שני היינות – זה והקודם – עדינים וממש מבושמים.


לה גרלה הוא חלום חייו ופרי חזונו של איש פרסום בשם סרג'יו רוסי, שקנה את היקב והנחלה ממשפחת ביונדי סנטי עוד בשנות ה- 70 של המאה הקודמת. הייחוס בהחלט מרשים, אבל היינות מרשימים לא פחות. הייתי אומר שהאיש ויורשיו לא ביישו את הפירמה, אלא להיפך. שני היינות הבאים – נפלאים.

La Gerla Rosso di Montalcino DOC 2018

סנג'ובזה. האף אדום, אבל אדום "דם"; קר. משהו בשרני-פרחוני; הרבה פרחים סגולים. הפה חלק, מעט עצי בטעימה הראשונה, אבל העץ מתיישר ונעלם. הטאנין קל, החומציות מתפתחת יפה והסיומת טובה. הבקבוק היה מצוין ביום שלאחר. (90) 2020 – 2025. מחיר: 190 ש"ח.

La Gerla Brunello di Montalcino DOCG 2015

יין מאוד עשיר, לא "קטן" ולא נחבא אל הכלים. אין כאן שמץ איפוק, אבל אין גם שחצנות. מה שיש כאן הוא עושר יפה מאוד של פרי אדום, פטל ופירות יער אחרים, עם עור ואלמנטים כבדים יותר. העשייה מדויקת ונראה לי שהשנה הטובה משתקפת מצוין ביין הזה. (93) 2020 – 2040. מחיר: 290 ש"ח.


ומטוסקנה – לפיאמונטה.

2015 Ascheri Barolo

Ascheri הוא שמו של היקב, וממנו טעמתי את הבארולו 2015. 100% נביולו, מן הסתם, שנתיים בעץ ושנה נוספת בבקבוק. היקב מייצר גם יינות אחרים מהאזור, כולל יינות לבנים ויינות בסיסיים יותר.

היין הזה עשוי מאוד מודרני. צעיר כמובן, אבל עדיין מאוד רך ומאוזן. יש כאן לא מעט תותים ודובדבנים ועם הזמן היין מתפתח ונותן דברים מתובלים. טאנינים מאוד מאוזנים. זהו בארולו מודרני, שיכול בשקט לשכב במרתף שלכם או במקרר היין עוד 20 שנים. (93). כ- 200 ש"ח.

סיכום? עבודה טובה של מי שבחרו את היינות של ויין דיפו. המחירים לא משקפים את מחיר השוק בחו"ל, וחבל, אבל היינות פשוט מצוינים. החנות עושה לא מעט מבצעים, עד כמה שאני זוכר, ואם יהיו על היינות האלה – מאוד כדאי.