יין חדש באזור ותיק: בר מאור ארכיטיפ 2014

אזור יין בקעת הנדיב ושפיה: רמי בר מאור, מיקב בר מאור, יזם איגוד של 13 יקבים מאזור זיכרון ושפיה וגם משיק יין חדש

בר מאור ארכיטיפ 2014

בלנד של ענבים מאזור בקעת הנדיב שפיה בלבד – מיד נגיע לזה – עם עוצמות מצוינות של פרי. סירה, קריניאן ומרסלאן מאוד משכנע. קצת מינרלי, עם חמיצות מאוד טובה.

הארכיטיפ יהיה היין היקר של היקב (240 ש"ח), ולמרות שאין לו טיפת זהב על התווית, הוא יימכר במארז קרטון יפה וינסה לשדר "ריזרביות" ללקוחות היקב שמחפשים אריזה קצת יותר יוקרתית.

ציון: 92. להשכיב.

ולעניין "בקעת הנדיב-שפיה"

אזור זיכרון יעקב הוא ללא ספק איזור היין ההיסטורי שלנו.

הרבה כרמים טובים וותיקים עדיין נטועים באזור הזה, חלקם על אדמות כבדות, שמאפשרות גם לגפנים צעירות לתת פרי מצוין.

בר מאור, בהרגישו את חוסר הזיהוי והייחוד של האזור, למרות שיש לו גם ותק וגם אופי, איגד יחד 13 יקבים המייצרים יין מאזור "בקעת הנדיב ושפיה".

הכוונה של רמי היא לא למיקום היקבים, אלא למקור הפרי. הרעיון הוא שלפחות 85% מהבלנד מקורו יהיה באזור, וזה מאפשר ליקבים רבים להיכנס לרשימה:

מאיה, (טוליפ), וורטמן, סומק, סלומון, עביה, ויתקין ויקבים אחרים.

חשוב לציין שהיקב יכול להיכנס לרשימה – אבל לא כל היינות שלו, אלא רק אלה שעומדים בקריטריונים. רמי כותב ש"גם אני, ביקב בר-מאור לא אציג את הלילית והריזלינג שאינם עומדים בקריטריונים אך כן את ירח אדום, תמוז, קברנה פרנק וסירה. ארכיטיפ, היין החדש גם כן שייך לאזור ויושק בשישי הקרוב (16.12) ביקב.

לגבי בר מאור ספציפית, כדאי לציין שמשנה הבאה כל הענבים של היקב גדלים באזור: מרסלאן, קברנה פרנק, סירה, מרלו, קריניאן, קברנה ושרדונה שיצא בעוד חצי שנה.

מהו אזור בקעת הנדיב ושפיה?

אליבא דרמי בר מאור, ההגדרה של האזור תואמת את הגיאוגרפיה והגיאולוגיה וכרמים נוספים נמצאים במרחק רב מאזור זה ובטרואר שונה. לדבריו הוא חורש את האזור הזה כבר שש שנים ולכן גם לסדרה הצבעונית של היקב קרא רנדזינה על שם הקרקע; תוצר של בלייה של סלע משקע ימי, גיר חופשי שמרסן באופן טבעי את הגפנים.

ההשקה של האזור התקיימה ב- 9.12 במשקאות בינימינה, אבל אם גם אתם פספסתם את האירוע כמוני, תשמחו בוודאי לדעת שלפחות בשלוש חנויות הרשת (משקאות בנימינה) תוכלו למצוא את יינות היקבים החברים במיזם, עם מדפים שייוחדו ליוזמה.

לצערי הרב, אני חייב לומר, לא מצאתי ברשימת היקבים את תשבי או את כרמל וחבל, חבל מאוד. אולי היקב העצמאי הראשון באזור יוכל למצוא בליבו להצטרף ליוזמה בשנה הבאה והיקב ההיסטורי, אולי הוא יוכל למצוא בליבו לייצר לפחות יין אחד מכרמי האזור.