יין ובריאות: ה- OIV הולך לקנוסה

או יותר נכון, לפגוש את אנשי ארגון הבראות העולמי, כדי שאלה והאיחוד האירופי לא יכללו יין באותה קטגוריה כמו סיגריות או טבק, במיוחד בכל מה שקשור בסרטן

זוכרים את המאמר שהתפרסם ב- LANCET , והמסקנה שלו הייתה ששום כמות של אלכוהול אינה בטוחה? ואת המאמר/ים שהתפרסמו אחר כך, והראו שהמאמר היה מלא שגיאות, טעויות ועשוי בצורה לא נכונה?

יש להניח שאתם לא זוכרים אותם, אבל אומר ככה:

המאמר הראשון, זה שאמר שכל כמות של אלכוהול מסוכנת לבריאות, היה מבוסס על השוואת נתונים ממאמרים שהתפרסמו ברחבי העולם. סך כל המאמרים האלה הראה נתונים שנאספו על כחצי מיליון בני אדם – מספר מרשים למחקר, לכל מחקר.

העניין היה רק שהוא השווה אנשים מכל מיני מקומות בעולם, כולל מדינות שבהן תוחלת החיים לא הייתה במיוחד גבוהה, ובסופו של דבר הראה ששתייה של 3.650 ק"ג אלכוהול בשנה גורמת לעליה בסיכון של 0.5%: 10 גרם אלכוהול ליום – חצי אחוז יותר סיכון לחלות במשהו:

"Specifically, comparing no drinks with one drink a day the risk of developing one of the 23 alcohol-related health problems was 0.5% higher — meaning 914 in 100,000 15–95 year olds would develop a condition in one year if they did not drink, but 918 people in 100,000 who drank one alcoholic drink a day would develop an alcohol-related health problem in a year."

המחקר הזה קיבל תהודה רצינית בגלל תקשורת פסאודו מדעית, וכמו בהרבה מקרים, אבן שטיפש אחד זורק, אלפי חכמים התקשו להוציא. הוא גם סתר לכאורה הרבה מחקרים אחרים במהלך השנים, שהראו שלאלכוהול יש יתרונות – כאשר הוא נצרך בכמות קטנה – שעולים על החסרונות שלו.

עכשיו, מה קורה?

לאיחוד האירופי יש ועדה שתפקידה להילחם בסרטן. הוועדה הזו נפגשה וישבה לאחרונה, והפרלמנט האירופי צפוי לדון ולאשר את המסקנות שלה. בין השאר את זה שיין מסוכן לבריאות וצריך להיות באותה קטגוריה כמו טבק וסיגריות.

אנשי ארגון היין העולמי  ה- OIV נפגשו היום עם אנשי ה- WHO (ארגון הבריאות העולמי) כדי לציין בפניהם שהם בעד צריכה מתונה של אלכוהול, ושיש לשתף פעולה בין הארגונים, כדי לקדם מטרות בריאותיות.

ה- OIV לא פוחד רק מתוויות שחורות ואריזות אנונימיות, אלא גם מאובדן תמיכה של האיחוד האירופי במגדלי כרמים ליין ובתעשייה כולה, בפגיעה בצרכנים בצורת מחיר מינימום ועוד.

אני יכול רק להמליץ לשתות במתינות, ולקוות לטוב.