הפעם הראשונה שבה אני קשור לתחרות היין והכהילים "טרה וינו" העמידה אותי בתפקיד שבו ריכזתי את פאנל השופטים הישראליים. הנה כמה מהתובנות שלי לגבי התחרות, וגם קישור לתוצאותיה

אז קודם כל: ביום חמישי הקרוב ייערך בירושלים במתחם התחנה ארוע "טועמים זהב" ובו ניתן יהיה לטעום את היינות שזכו בפרסים ובמדליות בתחרות. לפני כן תערוך הנהלת התחרות את טקס הענקת הפרסים והגאלה, שהיה אמור להיערך הערב ובוטל בגלל השלג. בכל מקרה: אם בסוף השבוע הבא יהיה קר בחוץ, בפנים מובטחת אווירה חמה ונעימה ביותר – הזדמנות מעולה ותרוץ משובח לעלות לבירה. כל הפרטים  – כאן

היה קשה השנה: הצטרפותם של עוד שופטים מישראל עשתה כנראה די הרבה הבדל. רוב השופטים היו ייננים ופחות אנשי עיתונות או יבואנים ומכאן אולי ההקפדה היתרה על פגמים ביינות. היה קשה להגיע לציונים גבוהים, וזה לזכותה של התחרות, לדעתי, גם אם היא פחות נוחה אז מבחינה שיווקית ליקבים.

מראה משולחן הפיקוח: עו"ד עידן בר-אולפן לא עושה הנחות לשופטים... (צילום: אילן לוי)
מראה משולחן הפיקוח: עו"ד עידן בר-אולפן לא עושה הנחות לשופטים… (צילום: אילן לוי)

שמחתי על זה שיקבים ישראליים שונים החליטו לשלוח יינות מתבגרים יותר, ופחות יינות 'עכשיווים'. בתנאי תחרות, כשליין יש פחות זמן להתבטא, אפשר היה לראות הבדל בין יינות צעירים ויינות מבוגרים יותר: היינות שזכו במקומות הראשונים היו מבצירי 2006-2008-2009 לצד יין אחד מבציר 2011. אין ספק שמשלוח יינות לתחרות – לכל תחרות – הוא סוג של אוּמנות, ואפשר היה לראות את זה גם כאן.

מצד המארגנים ומי שישבו בוועדת הביקורת נעשו מאמצים כנים – ואני חושב שגם יעילים – לשמור על השקט בוועדות השונות ולצמצם ככל האפשר תאום עמדות ו'דיונים' לגבי יינות שונים. פה ושם היו חריגים, שטופלו בצורות שונות, כולל כמובן טעימות חוזרות. בכל מקרה, ככל שזה נגע לשמירה על טעימה עיוורת וללא משוא פנים – איש לא ידע באילו יינות מדובר ובמיוחד לא השופטים בתחרות.

מוודאים התאמה בין הטפסים, הקודים השונים והבקבוקים: עו"ד אורי ויזנברג, חיים גן, הח"מ, ראול קסטליאני וליאו קסטליאני. מחוץ לפריים עוד ניצב נציג ה- OIV, יאן ז'ובאן (צילם: אילן לוי)
מוודאים התאמה בין הטפסים, הקודים השונים והבקבוקים: עו"ד אורי ויזנברג, הח"מ, חיים גן, ראול קסטליאני וליאו קסטליאני. מחוץ לפריים עוד ניצב נציג ה- OIV, יאן ז'ובאן (צילם: אילן לוי)

בנימה אישית: זכיתי להכיר מקרוב ומזווית אחרת כמה ייננים אבל גם לא מעט חובבי יין ומשוגעים לדבר. פה ושם היו גם כמה משוגעים אמיתיים, שבסופו של דבר גם אותם היה נחמד להכיר…

הרבה תודה לכל מי שהביעו נכונות להגיע ולשפוט, להעניק יום, יומיים ואפילו שלושה מימי העבודה שלהם (ואלה – לפי סדר מהראש שלי): שיקי ראוכברגר, עירית בוקסר- שנק, לין גולד, דורון רב-הון, אבירם כ"ץ, אלדד לוי, יאיר גת, דרור פילץ, קסטר תומפסון, גל גרנוב, יוסי בוזנח, אילן אביצור, דודי זץ, שיבי דרורי, אסף פז, איתי בן חיים, איתי להט, ערן גולדווסר, ליאור לקסר, ארקדי פפיקיאן, סם סורוקה, יאיר מרגלית – תודה רבה.

לעורכי הדין אורי ויזנברג ועידן בר-אולפן שישבו לצידי בפיקוח ועשו חשבון על כל נקודה וחתימונת חסרה – היה תענוג וכבוד.

ולצוות של איש הענבים: למשה ספאק, לטל, מור, גיא, יונתן, צפריר, אביעד, ולדי ולכל האחרים – stay cool!

ולחיים גן – על השקט והסבלנות ועל הכבוד.