טעימת יינות עכשוויים של יקב רמת הגולן, 2023

יינן יקב רמת הגולן ויקטור שונפלד

סיכום טעימה של מגוון יינות לבנים ואדומים של יקב רמת הגולן מבצירי 2018 – 2022, שנמצאים בחנויות

יקב רמת הגולן מעבד כיום ענבים מכ- 6,000 דונם בגולן ובגליל, כאשר 2,400 מהם נמצאים תחת ניהול ישיר של היקב, כולל תו הקיימות של LODI, שהיקב החל ליישם לפני מספר שנים. במפגש שנערך ביקב, סיפרו היין הראשי, ויקטור שונפלד, והיינן והאגרונום יהודה מוריסון, על כך שהם בהחלט רואים את ההבדל בין ענבי 'לודי' לענבים אחרים, כאשר הראשונים מגיעים כמעט תמיד ליינות בסדרת 'ירדן'; יינות איכותיים יותר.

היקב ממשיך ומשקיע הרבה במדידות בכרמים "בנוסח "יותר מדידה – פחות עבודה" – משנה משטרי השקיה במטרה לחסוך במים אבל גם כדי לקבל פרי אחיד יותר וברמה גבוהה שמשקף ככל האפשר את הכרמים מהם הוא מגיע.

את הטעימה פתחנו בגמלא קברנה סוביניון בציר 1990, שהגיע מהמרתף האישי של ו' שונפלד. היין הפתיע בכך שהיה עדיין בעל מבנה ואופי. 1990 הייתה השנה הראשונה שבה שונפלד עשה בלנדים ביקב והיה אחראי גם על המילוי, שנה שמבחינתו היא בהחלט שנה משמעותית ביותר.

יבולי יקב רמת הגולן בשנים האחרונות ומשכי בציר
משכי בציר וגודל יבול – המגמה בשנים האחרונות.

ירדן בלאן דה בלאן 2016

הבנצ'מרק בישראל ליינות מבעבעים היה הסטנדרט ונשאר הסטנדרט. ליין יש מתיקות קלה באף – מפתיע, שכן זה לא היה משהו שאני יכול לומר שאני זוכר מבצירים קודמים, אבל הוא יבש לחלוטין, בעל מבנה וחומציות מאוזנת להפליא. (91)

ירדן פינו גרי 2022

מאוד צעיר; מאוד סגור, למרות שמה שכן יוצא מרמז על פרחים לבנים יפים, ופוטנציאל טוב מאוד. למרות שבאופן כללי זהו הזן היותר קל בפורטפוליו, אפשר לחכות שנה ולראות מה קורה. (89)

ירדן סוביניון בלאן 2022

מאוד ארומתי, מעניין. הרבה אשכוליות ופרי הדר, צדדים טרופיים וגם ארומות של פסיפלורה ומשהו מזיע, שאופייניים ל- free run. זה יין שממש-ממש עכשיו יוצא לשוק ומאוד מומלץ לחוות כרגע, למרות שבוודאי יישמר עוד. (93)

ירדן רוזה 2022

עשוי טינטה קאו. מאוד עדין, חיוור. נעים מאוד. (88)

ירדן גווירצטרמינר 2022

היקב התחיל לעשות גווירצטרמינר יבש רק ממש בשנים האחרונות, והיין הזה מפתיע באיכויות שלו. הוא סופר ארומתי, מעט כשותי מתחת לפרחוניות הוורדים המתבקשת. מאוד יבש. (92) לשמור.

חרמון אדום, קברנה סוביניון 2022

אף מאוד פתוח, מפתיע בבשרניות שלו (חשבתי שאולי יש בו מעט סירה, אבל לא). הפה מעט מאכזב, אבל over all זה יין שעשוי יותר מהיטב ויותר ממספק תמורה טובה לכסף ברמת המחיר שלו. (88)

גמלא קברנה סוביניון 2019

האף יותר מתקתק ממה שציפיתי, קצת יותר בשל. הפה יבש וטאני בדיוק במידה כדי להיות לא עמוס, וטוב. (88) יש כבר בציר אחר בשוק (2020) ובטעימה שלו הוא היה קצת מריר.

ירדן קברנה סוביניון 2019

יופי של יין. מגוון, עם הרבה פרי אדום וטוב על רקע של עץ. אי אפשר 'רמת הגולן' בלי ירדן ק"ס. (91 – 92) לקנות ארגז, לשמור, לפתוח מדי פעם בקבוק. לחזור על הפעולה.

ירדן אלוני הבשן בלנד 2018

היין מקסים. בעל גוף מצוין, מאוד מורכב ובעל 'עסיסיות' פרי טובה. מאוזן מאוד. הכרם הזה מפיק יינות מצוינים שנה אחר שנה.  (94)

ירדן כרם אלוני הבשן 2017 ובציר 2016 – מצא את ההבדלים

ירדן כרם בראון בלנד 2018

מאוד חלק, בעל חומציות גבוהה – שאותי קצת הפתיעה – טובה. יש כאן משהו שהוא מאוד subtle מתחת לעוצמות של הפרי; אלגנטי, נעים. רשמתי (95). מפתיע, אבל בהחלט ייתכן שזו המציאות.