טעימת יין: יקב מאור

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

דני מאור מייצר יין מזה עשור שנים, כמעט במחתרת. החל לעשות יין בשנת 2003, ועדיין רואה את עצמו בתחילת הדרך, ובחלק הלימוד שלו. "אני לא מחזיק מעצמי מישהו עם חוסר בטחון,"  הוא אומר, "אבל ביין יש לי עוד הרבה מה ללמוד." אז איך היין?לא רע בכלל. היקב יקב קטן, שרק לפני בציר 2010 עבר למשכן בו הוא נמצא היום, סמוך ל'מרינדו' שבדרום רמת הגולן. מאור מעבד ענבים לכ- 40,000 בקבוקים בשנה, רובם ככולם ליינות אדומים (רוזה אחד, בכמות של כ- 1,500 בקבוקים). דני וטל – אשתו – מתגוררים במושב רמות, והכרם שלהם הוא סביב תל פארס, ברמת הגולן.

"הכרם הוא הדבר המרכזי," אומר דני מאור, "אבל לא נטעתי כרמים משלי בתחילה, אלא (לפחות) הלכתי ומצאתי את הכרמים הטובים, מהם יכולתי לקחת ענבים. היום, אם הייתי מתחיל מחדש, הייתי קודם כל נוטע כרם." פה הוא מזכיר את גיל שצברג – אז באמפורה – שעזר לדני בתחילת הדרך. כך, בשנת 2003 קנה ענבים מעמק קדש ומלכיה, מחלקות שהרבה מהיקבים הטובים והגדולים ראו וכבר הכירו את הפוטנציאל שלהן. כיום מגיעים הענבים מרמת הגולן: סדרת קלאסיק – מדרום הגולן, ו'מאור' מצפון הגולן – אזור שעל.

ישנם לא מעט יקבים שאני לא מכיר. 'מאור' הוא בין היקבים האלה, והסיבה לזה היא בעיקר עצלות נטו שלי. אלדד לוי כבר הזכיר אותו באוזני לא פעם, ובהתחשב במספר הפעמים בשנה שאני מגיע לרמת הגולן, זה ממש רק להרים טלפון. ובכל זאת, הפעם היתה אחת הפעמים הראשונות שטעמתי מהיינות של יקב מאור.

היינות נמכרים בעיקר ביקב – במכירה ישירה – ובמספר מסעדות טובות בארץ. 'קלואליס' היתה המסעדה הראשונה שבה נמכר יין של היקב, בשנת 2005. היום אפשר למצוא את היין במקומות כמו מרינדו, מיטשוס חדר האוכל, מראבו ואחרים, ובחנויות חינאווי, בית המשקאות של נפתלי, בית היין מעברות, ועוד.

כללית, אהבתי את היינות. הייננות מאופקת, נעימה, לא עמוסת עץ. הפרי טוב ולא בומבסטי. לא תמצאו כאן יינות "95", אבל אם הייתי צריך לתת ציונים, אני לא חושב שהיה יין שהיה מקבל פחות מ- 85, נגיד ככה. ברוב המקרים – המחירים סבירים ביחס לאיכות היין.

מאור קלאסיק קברנה סוביניון 2004

קצת קדמת צבי וקצת שעל, הרוב מכרמים של שאטו גולן באליעד. אף מעט ירקרק, בוגר, עם קצת משהו חמצמץ: דובדבנים ופירות יער חמצמצים. הפה בינוני, קצת חלש במתקפה, אבל נבנה יפה בפה: טאני מאוד ומתובל. סיומת ארוכה, קצת כהילה.

מאור קלאסיק – קברנה סוביניון, מרלו, קברנה פרנק – 2007

חלוקה פחות או יותר לשלישים, של ענבים שעדיין לא מהכרם של מאור עצמו. הרבה פרי, קצת ירקרק. מאוד טאני. יין שאפשר לקרוא לו "קצת כבד", אם רוצים, אבל בסך הכל הוא נעים לשתיה. ישנה כאן מתיקות קלה והיין מחליק היטב ורענן בזכות חמיצות טובה, אפילו די גבוהה. נמכר בכ- 120 – 125 ש"ח במסעדות.

מאור קלאסיק קברנה סוביניון, מרלו, סירה 2008

העשייה מותאמת יותר למה שדני מאור רואה בתור 'יין מסעדות'. יופי של יין עם הרבה מאוד מהסירה: המון בשרניות באף. קצת פרחים. הפה חלק, טוב ומאוזן, וגם פחות טאני מהיינות האחרים. שומר יפה על המבנה – חמיצות טובה ו'פלפל' נעים.

מאור קברנה סוביניון 2003

צבע טוב – כמעט ללא גיל. כך גם באף ובפה. הפה מצוין. יין שהחזיק יפה מעמד, ועדיין טעים. אם יש – לשמור. 280 ש"ח ביקב.

מאור קברנה סוביניון-מרלו 2005

אוזל עכשיו מהמלאי. מעט ירקרק באף. פרי יותר קל, עם גוונים מעניינים של פירות מיובשים (קצת). הפה טוב, מלווה מאוד יפה את האף ומשלים אותו. יין טוב, לא עמוס או מעמיס.

מאור קברנה סוביניון-מרלו 2007

קצת סלרי, באף. הפה מאוד טוב. חלק מאוד ומפה יפה לשתיה. מושק ויוצא לשוק בימים אלה. יין טוב, עם פוטנציאל של כמה שנים טובות. הענבים מצפון רמת הגולן ומרלו מכנף, מהכרם של מאור.

מאור גבעות אורחה רוזה 2010

מחצי בקבוק. קברנה סוביניון. קצת סוכרייתי, עם חמיצות גבוהה וטאנינים בסיומת. יין חביב, לא יותר.

מאור סירה 2005

אף די כבד, מאוד פירותי ו'ייני', מלווה בפה כבד יחסית. המצחיק הוא, שאם ציפיתם שהקברנה סוביניון יהיה הכבד ביותר, הרי שזה היין עם המבנה הכבד ביותר בין היינות בטעימה, עד לנקודה הזאת. יין סירה טוב.

מאור סירה 2006

האף מאוד סגור, בשלב הזה. מאד טאני.

מאור סירה 2007

טבק וקופסת סיגרים ופה מתקתק. לא כבד כמו ב- 2005. בהחלט יין לאוכל – בשר אדום, עם עשבי תיבול כמו טימין, ומליחות גבוהה. מוכן לשתיה יותר מה- 2006. בהחלט הייתי שמח להביא איתי את היין למסעדה, ולשתות ממנו.

סדרת "מאור":

 • מאור קברנה-מרלו 2005: 145 ₪ הערה: לקראת סיום המלאי, יכנס בקרוב לקטגוריית "מתיישנים"
 • מאור קברנה-מרלו 2007: 145 ₪
 • מאור סירה 2007: 170 ₪

שני יינות "מאור" 2007 עוד לא הושקו רשמית (צפי – תחילת דצמבר)

סדרת "קלאסיק":

 • מאור קלאסיק אדום (קברנה-מרלו-קברנה פרנק) 2007: 75 ₪ הערה: לקראת סיום המלאי
 • מאור קלאסיק אדום (קברנה-מרלו-סירה) 2008: 79 ₪
 • מאור גבעת אורחה רוזה 2010: 55 ₪

מתיישנים:

 • מאור קברנה-מרלו 2004: 180 ₪
 • מאור קברנה סוביניון 2003: 240 ₪
 • מאור סירה 2005: 280 ₪
 • מאור סירה 2006: 240 ₪
 • מאור קברנה סוביניון 2003 בקבוק מאגנום באריזה יוקרתית: 620 ₪