טורקיה: ברוך הבא להוגרדן ולף

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

אנהויזר בוש InBev הודיעה שתחדיר את לף ואת הוגרדן לשוק הטורקי, אחרי שחתמה על הסכם יבוא עם קרלבסרג, במדינה. ויש לזה קשר ישראלי

חברת הבת של קרלסברג בטורקיה – Turk Tuborg – תהיה היבואנית והמפיצה של שתי הבירות הבלגיות הידועות, במדינה שבה השליטה על שוק הבירה נתונה כמעט כולה בידיה של אנדולו אפס. זאת הפעם הראשונה שבה שני המותגים יהיו זמינים במדינה, שהכלכלה שלה היא למרבה הפלא מהיציבות באירופה, בתקופה זאת.

מניות והשליטה ב- Turk Tuborg Bira & Malt Sanayii נקנו בשנת 2008 על ידי החברה המרכזית למשקאות קלים, מי שבבעלותה נמצאת מב"י (מבשלת קרלסברג וקוקה קולה, בין השאר). בזמנו, קנה התאגיד את 20% ממניות קרלסברג ישראל, שהיו בידי קרלסברג דנמרק ואת מניות טובורג טורקיה, בסכומים שנאמדו ב- 180 מיליון דולר למניות קרלסברג, ו- 80 מליון דולר למניות טובורג טורקיה. המדינה הענקית, למרות הגיל הממוצע הצעיר של תושביה, הייתה לא אטרקטיבית בגלל מס חברות גבוה ומס על משקאות אלכוהוליים וכניסתם של שני שחקנים מקומיים חדשים לשוק, עם בירות זולות. אפס, מצידה, הגדילה מאוד את היצוא שלה בעקבות מדיניות המס.

אחד ממוצרי טובורג טורקיה
אחד ממוצרי טובורג טורקיה. צילום: טובורג טורקיה. (קליק להגדלה)

 

מב"י היא שותפה עסקית של קרלסברג העולמית בישראל, טורקיה, רומניה ואלבניה. טורק טובורג מייצרת בירה לא רק לשוק הטורקי המקומי: בירות "שלה" הגיעו בעבר גם לישראל (טובורג T), ומידע כספי עליה אומר שהיא מייצאת בירה גם למדינות ערב, מדינות הבלקן ומרכז אסיה, צפון קפריסין ועוד. מניות טובורג טורקיה בבורסה הטורקית זינקו ב- 5%, בעקבות ההודעה לבורסה על הסכם היבוא וההפצה.

בארץ מיובאות בירות לף והוגרדן על ידי מב"י בשני ערוצים: חביות ובירה לשוק הקר, על ידי ש.ע.ל. רובין ו- IBBLS, ובירות בבקבוקים מופצות על ידי קרלסברג.