חוצפה משעממת: רשימת היין של בני הדייג

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

כמה אמור לעלות בקבוק הר חרמון אדום במסעדת דגים? מה אמור להיות הפקטור על היין? פי שניים? פי שלושה?  בואו נראה

רשימת היין המבאסת של החודש – ואנחנו באמצעו של ספטמבר – שייכת ללא ספק לבני הדייג מנתניה. רשימה כל כך משעממת, מבורדקת וחסרת אופי או עניין כבר לא ראיתי מזמן, אפילו במסעדות דגים ומזטים. את הרשימה הזו אני מגדיר כרשימה שבה תוכלו לקבל כל דג, כל עוד הוא בורי או אמנון, קפואים, ישר מהסופר.  הרשימה הזו נכשלת בכל מדד אפשרי: עניין, סידור, הוגנות. אפילו במדד הבסיסי, של בקבוק יין ב- 100 ש"ח היא לא ממש עומדת (שני לבנים ב- 98 ש"ח).

אבל הרשימה עצמה היא לא העניין. הפעם, העניין האמיתי הוא מדד החוצפה: כמה אפשר לקחת על בקבוק יין-סופרים בסיסי, כמו אמרלד ריזלינג רזרב של ברקן או הר חרמון אדום של יקב רמת הגולן.

רשימת היינות של בני הדייג בנתניה
בני הדייג בנתניה: הקליקו כדי לגלות עד כמה עובדים עליכם.

אתר פרייסז מראה שמחירו הנמוך (לצרכן) של אמרלד ריזלינג ברקן הוא 33 ש"ח. מחירו של בנצ'מרק הקופות – הר חרמון אדום – הוא 24.50 ש"ח. זה לא כולל מבצעי מכירות או מועדון, אלא פשוט מחיר היין ברשתות השיווק.

וכמה עולה בקבוק יין שכזה אצל בני הדייג בנתניה?

ובכן: בקבוק הר חרמון אדום עולה 115 ש"ח – פי 4.7 ממחירו לצרכן. חצי בקבוק יעלה לכם 65 ש"ח – פי 5.2 ממחירו בסופר (12.5 ש"ח). בקבוק אמרלד ריזלנג ריזרב של ברקן שווה אצל בני פחות, והוא מתומחר רק ב- 98 ש"ח: פי 2.9 ומשהו ממחירו לצרכן. כמה זה באחוזי רווח מהמחיר אותו משלמת המסעדה? זה כבר לא ממש משנה.

מרלו ריזרב ברקן – 25.25 ש"ח בסופרים – 138 ש"ח אצל בני הדייג בנתניה. פי 5.5 בקרוב!

גמלא שרדונה – 33.70 ש"ח – 120 ש"ח לבקבוק יין אצל בני הדייג בנתניה. פי 3.6. רק.

וכן הלאה וכן הלאה.

והדיל הטוב? ירדן סוביניון בלאן, אני מניח: כ- 60 ש"ח אצל נפתלי, 135 ש"ח אצל בני הדייג בנתניה. רק טיפה יותר מפי שניים.

אז חברים, כמו שאומר מי שאומר (חיים הכט, אולי?) בבואכם לבני הדייג, עיברו בסופר הקרוב למקום מגוריכם וטלו לכם בקבוק יין מהמדף. כל מה שתמצאו בסופר יהיה מעניין לפחות כמו רשימת היין של בני הדייג בנתניה, וגם המחיר ישתלם לכם – כולל דמי חליצה, אפילו נדיבים.

בושה לסועד הישראלי.