ועדת הכספים: נדחה ליום ד' הדיון על הבירה

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

לאחר שדנה במיסוי על הסיגריות ובנושא מיסי היבוא על טקסטיל, לא נותר זמן בוועדת הכנסת להחלטה בנושא מס הקניה על הבירה. נקבע דיון נוסף ליום ד'
בשיחה שלי עם בעלי מבשלות בוטיק, נראה שחברי הכנסת הבינו את הצורך בניהול – נקרא לזה כך – נבון יותר של מס הקניה. ערן יעקב, סמנכ"ל רשות המיסים, הסביר שוב את הצורך בהעלאת המס, הן מסיבות של מניעת אלכוהוליזם והן בגלל הכנסות המדינה. מנגד – אמר לי דניאל אלון, מבעלי מבשלת ג'מס – שהייתה הבנה בקרב חברי הכנסת לנושא מבשלות הבוטיק ולצורך במיתון העלאת המס בכל הקשור באלה; לנזק שייגרם לשוק ולמקומות העבודה.

רק חלק מאנשי המבשלות, אני חייב לאמר, נשמע היה אופטימי באשר להחלטה הצפויה ביום ד'. אנשי משרד האוצר נשלחו על ידי חברי הוועדה למצוא פתרון לנושא מבשלות הבוטיק, וההתרשמות שלי היא שבכך יתמקד הדיון: לא אופתע, אם למרות התקדים של מס מדורג שמשרד האוצר חושש ממנו, יהיה פתרון מסוג זה בסופו של דבר. הצעה נוספת, של גביית מס הקניה בסופה של השרשרת (כרגע הוא נגבה בשער המבשלה, וההצעה מבקשת לגבות אותו במעמד הצריכה), נראתה לאנשי רשות המסים מסובכת מדי לישום, משום מה. האופציה שנשמעה עדיפה על ידי האוצר היא סבסוד המבשלות הקטנות – פתרון שלא נראה לאנשי מבשלות הבוטיק, ובצדק. סובסידיה תגדיל את ייצור הבירה שלא לצורך ותיצור עיוותים אחרים, ומדובר בהתערבות ממשלתית שאפשר לאמר שכבר אמורה הייתה לעבור מהעולם.

הדיון הבא וההחלטה נקבעו כאמור ליום ד'. אנשי הבירה מקווים שעד אז יימשך הלחץ הציבורי, לפחות בנושא המבשלות הקטנות, אם לא בכל הקשור במס הקניה על הבירה.