ויסקי סקוטי: מה תרומת חלקם של המלאכים?

במרתפי לפרויג ויסקי סקוטי

לזיהום הסביבה ולהתחממות הגלובאלית? ממשלת סקוטלנד רוצה לדעת – ורוצה פתרונות

והיא אפילו מוכנה לתת לכם כסף בשביל זה, משהו כמו 15,000 – 20,000 ליש"ט.

מסתבר שתעשיית הסקוטש – הוויסקי הסקוטי – אחראית למשהו כמו מחצית מכלל פליטות הגזים שאינם מתאן בסקוטלנדו- 66% מכלל הפליטות שתעשיית המזון והמשקאות פולטת לאטמוספירה בסקוטלנד. רק לשם השוואה, כל תעשיית הבשר של השותפה לממלכה המאוחדת, שאינה פעוטה, יש לומר, אחראית לכ- 12% מכלל הפליטה מסוג זה. בנוסף על כול הצרות, כשני אחוזים מאלכוהול שמוחזק במרתפי ההתיישנות והחביות של יצרני הוויסקי מתנדף לאוויר בכל שנה, ומי יודע למה "חלקם של המלאכים" גורם.

מלכת בריטניה וראש ממשלת סקוטלנד
"ופה יש לך ויסקי שמחירו לצרכן 150 ליש"ט…" (מתוך סרטון ביוטיוב)

ראש ממשלת סקוטלנד – ניקולה סטרג'ון – חברה לירוקים וממשלתה הוציאה קול קורא למחקר שינסה לבדוק אם אותם 2% של אתנול מזיקים לסביבה ולאדם, או שלא. חייבים לציין שסקוטלנד – כמו פחות או יותר כול העולם – לא מצליחה לעמוד ביעדי איכות הסביבה, פליטות המזהמים ושאר הפרמטרים שקשורים בצמצום ההתחממות הגלובלית. סך כל הגזים שנפלטים בהתבגרות הוויסקי עלה ב- 54% בשנים שבין 2005 – 2019 בגלל הפריחה שחווה תעשיית הוויסקי בסקוטלנד.

זו לא פעם ראשונה שסטרג'ון מעוררת עליה את כעסם של יצרני הוויסקי (שהגיבו במעין תגובה דיפלומטית מעורבת). בעבר היא פעלה בתחום המיסים, למשל, ובדברים אחרים. מצד שני, היא גאה מאוד בתעשייה ורואה בה חלק חשוב בתדמית הסקוטית: לפני כמה שנים היא ניסתה למרר את חייה של רשת מרקס אנד ספנסר, כאשר זו תייגה את הוויסקי הסקוטי שיוצר עבורה כ"ויסקי בריטי" ולאחרונה העניקה למלכה בקבוק של ג'וני ווקר Blue, כחלק מהמתנות שהביאה לה ומאפיינות את סקוטלנד.

מקור

תמונה ראשית: Kurt Liebhaeuser באתר Unsplash