ויסקי מקאלן 25, 18 ואחרים

ויסקי מקאלן

מקאלן הוא אחד מהסינגלים הסקוטים האייקוניים שאפשר לחשוב עליהם; ללא ספק שם שכל אחד רוצה לטעום ממנו או היה רוצה שיהיה לו נגיש וזמין, לעת מצוא או מצוקה.

מצד שני, זה מותג שמחירי הבקבוקים שלו המריאו בעשור האחרון למקומות שהפכו אותו לבלתי נגיש או זמין לרוב בני התמותה, בין אם אוהבים את הסגנון שלו או שלא.ויסקי מאקלן 25 שנה

בשנת 2018 פתחה אדרינגטון – בעלת הבית – מזקקה חדשה למקאלן, בהשקעה פנומנלית (רק החריגה מהתקציב הייתה של 54,000,000 דולר). היא סגרה את המזקקה הישנה ופתחה את החדשה, עם 'חותמת סביבתית' אפסית, ברוח הזמן. אותה אדרינגטון פתחה גם לפני כשנה נציגות בישראל, שתפקידה הוא בעיקרו שיווקי, ועובדת מול היבואנית, חברת אקרמן. הנציגות הזאת החליטה כעת לעורר ולעודד את המודעות למותג, וערכה טעימת עיתונאים קצרה של שלושה ביטויים גבוהים: 18 שרי קאסק, רייר קאסק 2022 ושל ה- 25 שנה.

למזקקה יש המון ביטויים וסוגי ויסקי, תוויות אין ספור בכל מיני סדרות ותחת כל מיני שמות. אחד הדברים שאדרינגטון נכנסו אליו חזק מאוד בזמנו היו כל מיני סוגי NAS, כאשר לכאורה לא היה מספיק ויסקי משנים "סבירות" כמו 12 או 16 או 18, והם היו חייבים להוציא משהו. אני בנאדם פשוט: תנו לי מספרים על התווית ואני מאושר, כך שמאז איבדתי את הקשר עם מה שקורה, שלא לדבר על הביטויים שמיועדים רק ל- travel retail; חנויות הדיוטי פרי.

מקאלן מבוססת בגדול על יישון והתבגרות בחביות שרי אולורוסו. זה הסטייל, והוא יוצא מתקתק ופירות-יבש'י. אפשר לאהוב או לאהוב פחות, אבל הדברים טובים מאוד. גם אם ה- 18 היה לי אישית קצת חריף, הוא היה מעולה ומאוד יתאים למי שאוהב את הסגנון הפירותי-ג'ינג'רי הכבד יחסית. ה- Rare Cask 2022, שמבוסס, כך אני מניח, בעיקר על ויסקי צעיר יותר, היה לי מאוד מאוזן. היה בו גם משהו ירקרק-מינרלי מפתיע ורשמתי לעצמי 'טאנינים'. עץ, אבל משלים, ולא כזה שכופה את עצמו.

את ה-מקאלן 25 טעמתי רק פעם אחת קודם בימי חיי, והטעימה הפעם מאוד הפתיעה אותי – ומאוד לטובה: ציפיתי למשהו כבד ו'עצי', אבל קיבלתי משהו חלק מאוד, שתי מאוד ו – מה לעשות – מפתה מאוד (יותר מדי). האף והפה התמזגו נפלא עם תיבול של תבלינים חמים ופירותיות השרי. זה ללא ספק ויסקי שצריך לחוות.

שני דברים: ה- 12 שנה דאבל קאסק הוא מאוד down to earth ולא כל כך מתוק. המזקקה תפסיק את ייצור סדרת ה- triple cask, כך שאם אתם מחבבים את המוצרים האלה, קנו בקבוק עכשיו.

המחירים? מה זה משנה. באמת.