בלנדד ויסקי בסטיליה 1789

ויסקי צרפתי, מבית Daucourt שבאנגולם: בית יחסית צעיר, בן כ- 20 שנים, שמייצר גם וודקה. האם יש בוויסקי הצרפתי הזה בשורה מעניינת כלשהי לחובבי הוויסקי?

נתחיל מהסוף: לטעמי כן. יש כאן משהו שונה לגמרי, לא מקובל או שגרתי.

נתחיל מזה שבשוק יש כמה וכמה מותגי ויסקי צרפתים, ואלה מנסים להתחבא קצת ולהיחשב 'סקוטש'. מדובר בעיקר ב'לייבל 5', אבל יש בוודאי גם אחרים. ה'בסטיליה 1789' מדבר צרפתית, לא מנסה להתחבא, אלא מתגאה בעובדת היותו מצרפת.

ויסקי בסטיליה 1789
ויסקי בסטיליה 1789

הווינייטה (העיטור) שעל הבקבוק לא ממש מהפכנית, אלא יותר מלוכנית, אבל משדרת 'צרפת'. כזה הוא גם הבקבוק של הוויסקי, מרובע, שנראה כמו נלקח מעולם הבישום.  מה שכן, השילוב של בקבוק מרובע וצורת האותיות השונות הזכירו לי את הבלנטיינס' פיינסט.

הוויסקי מזוקק במזקקות אלמביק אופייניות לקוניאק, ופחות אופייניות לוויסקי. זה כבר מעניק לו מעט יותר משקל, אפילו אם הוא לכאורה על הצד הקל יותר. מעבר לזה, הוא עובר התבגרות והתיישנות של שש או שבע שנים לערך (אין  age statement) במספר סוגי חביות: לימוזין מקומיות – כאלה משמשות לייצור קוניאק – חביות שרי ונראה לי שסוטרן.

הוויסקי עצמו יחסית קל – גם בצבע החיוור שלו, שמודגש הודות לבקבוק השקוף לחלוטין. באף יש משהו מעושן, בואכה שיטה צהובה. הפה שמנוני במתקפה, ויש לו עוצמה יפה, יבשה וחדה. הטעמים האלה מתחלפים במהירות בטעמים מתקתקים יותר – משהו שמזכיר בננה – עם נגיעות של פירות הדר.

לוויסקי בסטיליה 1789 יש סיומת מתובלת ועוקצנית, לא ארוכה במיוחד. זה לא ויסקי פשוט, גם אם מחירו – 160 ש"ח בערך לבקבוק של ליטר – הוא משל המשקאות היותר בסיסיים בשוק.

מומלץ.