י.ד. עסקים מתחילים לייבא יין דרום אפריקאי שמקורו ביקב Perdeberg שבפאארל. היינות הם למעשה מותג פרטי שמיוצר עבור חברה גרמנית, בשיתוף פעולה. המחירים? 59 ש"ח לצרכן

פאארל פרושו פנינה באפריקאנס, ואומרים שהצוק הגדול שמעל לעמק, נוצץ בצבעי הפנינה בשעות הבוקר המוקדמות, כאשר הלחות עדיין שם. אני לא יודע, כי בפעמים שהייתי בדרום אפריקה לא זכיתי לראות את ההרים בזריחה, אבל דבר אחד בטוח: פאארל הוא בהחלט אחד מאזורי היין היותר יפים שהייתי בהם. פאארל נמצאת משהו כמו 70 ק"מ מקייפטאון, כאשר סטלנבוש היא בערך באמצע הדרך בין שתיהן.

יינות Waka Waks (יח"צ)
יינות Waka Waka

Waka Waka הוא כאמור מותג פרטי שמיוצר על ידי פרדברג עבור שותפיהם הגרמנים – REH Kendermann. האחרונים הם שיזמו את המוצר, שאמור לנצל את המחירים הנוחים יחסית של יינות דרום אפריקאים. היכולת של י.ד. עסקים להביא את היין מגרמניה בוודאי עוזרת לתמחיר הנח, אבל הלוואי והיה נח יותר: באירופה, מחיר היעד של היין אמור להיות סביב 6 יורו.

פרדברג הוא אחד מיצרני השנין בלאן היותר מעוטרים בדרום אפריקה, מבין היקבים הגדולים (כ-

ואקה ואקה סוביניון בלאן שנין בלאן: כיף של יין, כל כך פשוט, מדויק ומפוקס
ואקה ואקה סוביניון בלאן שנין בלאן: כיף של יין, כל כך פשוט, מדויק ומפוקס

22000

דונם). הוא מגדל כ- 52% מהגפנים שלו ללא הדליה (bush vines) משהו שאפשר לעשות רק בדרום אפריקה. שם, עלויות כח האדם כל כך נמוכות, שאפשר לגדל שטחים גדולים בשיטת בוש או גביע, ללא השקיה כמעט ועם יבולים של 700 ק"ג לדונם. גם הענבים ל- וואקה וואקה מקורם בגפנים ללא הדליה, הם נבצרים ידנית, ועוברים סלקציה לבדיקת האיכות שלהם, לפני שהם מגיעים לקראשר.

שני היינות שקיבלתי נושאים תווית של ה- Sustainable Wine South Africa (SWSA): תווית זו אומרת שהיינות ידידותיים לסביבה, sustainable וניתנים למעקב – משלב הענבים ועד לביקבוק.

היין האדום הוא בלנד של שיראז וקברנה סוביניון. שני הזנים מצליחים מאוד בפאארל. אני לא יודע עם י.ד. יביאו גם את הבלנד עם המרלו (מרלו ק"ס), אבל מנסיון של טעימת עשרות יינות מרלו מדרום אפריקה, אתם יכולים להמנע ממנו, גם בלי שטעמתי.

Waka Waka Shiraz/Cab-sauvignon 2012

יין חביב להפליא, בעל גוף טוב וארומות רעננות, שמלוות באותו משהו מעושן, קצת 'מדורתי' שיש ביינות דרום אפריקאים רבים. שום דבר יוצא דופן אולי, אלא פשוט טעים. 59 ש"ח – מחיר קצת גבוה יחסית למחיר באירופה, שנע כאמור סביב 5-6 יורו, או אפילו למחיר בקנדה, שהוא 12$ קנדי.

Waka Waka Sauvignon Blanc/Chenin Blanc 2012

מוגדר חצי יבש על התווית הישראלית, בפועל לא פחות יבש מהרבה יינות ישראליים 'יבשים'. כצפוי, יין טוב, נקי מאוד ורענן. יש בו בדיוק השילוב הנכון של הירקרקות העשבונית קצת מהסוביניון בלאן של דרום אפריקה (הקרים יותר נוטים לאספרגוס, החמים יש בהם רק מעט עשבוניות). השנין תורם את שלו, על הצד המתקתק-ארומתי, וביחד זה יין לכל עת, ולכל אחד. מכיל 13% אלכוהול.

צלומים וקונספט: emg – סוכנות האסטרטגיה שעשתה תדמיות לבקרדי, וולוו, דיוארס ואחרים…