השנה הטובה ביותר של דלתון

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

הבעלות וניהול הכרמים הצמוד כנראה מוכיחים את עצמם: השנה הקרובה, גבירותי ורבותי, הולכת להיות הטובה ביותר של יקב דלתון עד עכשיו – ובגדול.

פאביו פיקולי – "שגריר" היין האיטלקי, ומי שלמעשה אחראי רישמית לקידומו בכל העולם – הגיע לישראל לתת שתי הרצאות, במסגרת כנס היין של ראש פינה, בשבוע שעבר. איתי להט, המארגן, לקח אותו לביקור בכמה מהיקבים בסביבה, ולזה שהיה ב'דלתון' התלוויתי גם אני. בשקט, רק יינות מהבצירים הנוכחיים וקצת יינות שעומדים לצאת ממש בקרוב לשוק. בלי טעימת חביות או מכלים, או טעימת אורך מיוחדת: נעמה סורקין, הייננית, הציגה תמונת מצב עדכנית, פחות או יותר של כל המגוון, והתמונה מצוינת.

 

נעמה סורקין ייננית דלתון מנצחת על הכרמים
סורקין מנצחת על הכרמים (לא יכולתי להמנע מהתמונה, סורי), והתוצאות בהתאם.

למרות ש- 2010 היתה בישראל שנה 'מעורבת' ללבנים, מבחינת האיכות, הרי שגזרת הלבנים היתה אולי המרשימה ביותר. 'מרשימה' היא אולי לא המילה הנכונה, אלא מפתיעה. זה, בעיקר בזכות הפוקוס שהיינות מגלים, אבל לא רק: הסגנון של היינות מצוין, ומתאים מאוד למה שאנחנו מדברים עליו כל הזמן כ'אקלים הישראלי'. יינות רעננים עם חמיצות מצוינת, ארומתיים אבל לא שמנים או רחבים.

סוביניון בלאן ריזרב 2010

עבר תסיסה קרה (12 מעלות) מאוד ארוכה והושאר על השמרים לאחר התסיסה לזמן ארוך, של כמה חודשים, בשמונה מעלות. אף נהדר! פירותי, ועם זאת אופייני, אם אתם ממחפשי הגוזברי בוש וחבריו. ליין הזה יש הרבה יותר גוף מאשר ליינות סוביניון בלאן ישראלים אחרים – הודות להשארה על השמרים, מן הסתם – חמיצות טובה, יבש, עם סיומת מתובלת ושמנונית קצת.  13% אלכוהול. 65 ש"ח – מחיר שווה מאוד. לשתות הקיץ, ולהנות מאוד.

דלתון עלמה לבן 2010

מבציר 2010 לא יהיה יותר ויונייה זני, והיין הזה יחליף אותו. העלמה הלבן הוא יין חדש במה שהופך לסדרת ביניים ("תמורה למחיר"). סורקין והיקב השתפשפו שנתיים – שלוש באדום, ועכשיו הם מוכנים עם מה שאמור להיות מתחרה ל'יוגב' של בנימינה, למשל (60 ש"ח). היין הוא ממסך של 60% ויוניה – 40% שרדונה, שאפשר למצוא כמותו בארצות הברית, למשל. הוויוניה מותסס בבאריק והיינות עוברים ערבוב לחביות ואז מושארים להתחתן כמה חודשים. מאוד ויוניה באף ובפה, בינתיים, עם מרירות קלה ומינרליות שאולי מגיעה דווקא מהשרדונה, ותיבול מצוין, לסיומת. החמיצות טובה, והסך כל הוא יין מצוין. האם שנה בבקבוק, במרתף שלכם תוציא קצת יותר מהשרדונה? יכול להיות. בכל מקרה – אפשר לשתות עכשיו, ואפשר לחכות, אם רוצים.

דלתון ריזרב ויוניה תסיסה ספונטאנית 2009

מעיכה זהירה של אשכולות שלמים, עם הקפדה שלא לקבל יותר מדי טאנינים. האף מאוד מיוחד, ומאוד אופייני, עם כל הפירות הצהובים ופירות הקיץ – המשמש, למשל, אבל עם עוד משהו, שנותן אקסטרא קיק. הפה ממשיך את האף. זהו יין מלא, שלא נסחף לשעמום של יינות מעייפים, והסיומת מתובלת וטובה מאוד. יופי של ויונייה. מחיר? כ- 65 ש"ח. מציאה אמיתית.

דלתון רוזה 2010

חצי יבש. ממסך של ברברה, קברנה סוביניון וזינפנדל, מכרמים שגודלו ונבצרו במיוחד לסוג היין הזה. "עם הברברה אין כל כך מה לעשות אחרת", אומרת נעמה, "והגענו למסקנה שברוזה הוא שווה הכי הרבה." זהו יין מרענן, עם ארומות של סלאמי ופרחים. הפה מאוד נעים, עגול במתקפה ומתקתק בדיוק במידה (5.5 גרם סוכר).

 

דלתון מתתיה . צילום יגאל עמר
דלתון מתתיה . צילום יגאל עמר

דלתון עלמה אדום שיראז מורבדר ויונייה 2009

גם זהו יין חדש בשוק. השיראז (82%) והוויוניה (6%) מותססים יחד, מה שמעלה את הארומתיות של היין. יש פה הרבה פלפל שחור, מלווה בפרחוניות. בפה הוא אלגנטי, קטיפתי ואז טאני ושוב – מתובל. עם חמיצות טובה ומינרליות בסיומת, זהו יין יפה, שאם מניחים לו לעמוד קצת בכוס מוציא בשרניות טובה. 80 ש"ח (משוער). תמורה אכן טובה.

דלתון עלמה 2009

הבלנד הבורדולזי, ה'מקורי', מכיל 64% קברנה סוביניון, 27% מרלו וקברנה פרנק. 14 חודשים בעץ, שרובו ישן. כמו הקודם, גם הוא בוקבק רק במרס, ועדיין לא בשוק. פה מרגישים בירקרקות, אבל היא מאוזנת ומעודנת – קצת אניס ומנטה, ולא 'פלפל ירוק'. הפה מצוין: חלק ואז רענן מאוד ובעל מבנה טאני מצוין. שאפו.

דלתון קברנה סוביניון מירון 2008

קצת מבוגר. טיפה ירוק ולא במיטבו.

דלתון שיראז רזרב 2008

(מכיל 6% ויוניה) אם יש דבר כזה "שיראז אופייני", אז זה היין: פלפל שחור, פרחים מתוקים, אניס – ממש במידה – וקצת שמריות. הוא חלק במתקפה, בעל גוף בינוני ואלגנטי וטאניות גבוהה עם חמיצות גבוהה. לי נראה שליין הזה יש פוטנציאל התיישנות מצוין. 120 ש"ח.

דלתון קברנה סוביניון ריזרב 2008

יבולים נמוכים (25% פחות מהרגיל) ומוקדמים יותר. לא קברנה סוביניון מאוד ירוק, כמו שאולי ראינו מהיקב בשנים קודמות. האף יפה – פירותי, והפה טאני וארוך. גם לזה, פוטנציאל טוב לשנים הקרובות.

דלתון מתתיה 2008

היין בוקבק רק לפני כמה שבועות, והבציר הזה ישוחרר בעוד שנה. בלנד של קברנה סוביניון, מרלו וקברנה פרנק. די הרבה עץ, אבל הוא מחזיק יפה את הפרי. זהו יין עבה – אבל אלגנטי. מאוד קטיפתי, ודי אוסטרלי באופי שלו, אבל בלי לגלוש לבנאליות. חמיצות מאוזנת וטובה, סיומת מתובלת ושמץ מליחות מעניינת מאוד בסיומת. בגדול? אם אתם מחפשים את הדוגמא לווירטואוזיות – תמצאו אותה במתתיה הזה: כן גוף, כן מודרניות – אבל בלי לשעמם. זה יין שבהחלט משתווה ליינות אחרים במחיר הזה בחו"ל. בלי שום ספק.

סיכום? הוויוניה טוב מאוד, הסוביניון בלאן מהנה מאוד והשיראז ריזרב מצוין. שני יינות העלמה טובים – במיוחד במחיר. המתתיה – יש לו עוד שנה, אבל למי שיכול להרשות לעצמו – שישריין בקבוק או שניים…