הסנפת ושאיפת אלכוהול ומשקאות

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

לי העניין הזה מזכיר כל מיני סרטים לא סימפטיים, שבהם אנשים משתכרים על כל מיני דברים שהם שותים, מעשנים או מזריקים. מצד שני, יכול להיות שאני בסך הכל שמרן נוראי ואין ב"קטע" הזה כל כך רע

העניין הוא, שה"קטע" הזה כבר הופך לטרנד. עד כדי כך, שהוא כבר מושך חברות מחקר להוציא עליו דו"חות כלכליים וחישובי כדאיות ומגמות. משימת אדי אלכוהול – משקאות – בברים, כבר כאן, במיוחד שהוא נגיש למדי.

הסנפת – נשימת אדים של – משקאות נעשית בשני שלבים: ראשית מחממים את המשקה ואז – בעזרת קשית – נושמים את אדי האלכוהול שעולים ממנו. האם זה חוקי? אני לא רואה סיבה שזה לא יהיה. האם זה בריא? אני לא רואה סיבה שזה יהיה.

Vaportini:  ב- 35$ אתם יכולים לקבל כדור זכוכית שבו אתם מחממים משקה מעל נרונית. נועצים קש ומסניפים
Vaportini: ב- 35$ אתם יכולים לקבל כדור זכוכית שבו אתם מחממים משקה מעל נרונית. נועצים קש ומסניפים

רוב האלכוהול שאנחנו צורכים נספג במעי הדק (כ- 85%). 10% נספגים בקיבה, והיתר בפה ובצורת אדים. מהסיבה הזאת, צריכת אלכוהול ואוכל במקביל, או דילול במים, מאיטה את תהליך ההשתכרות. צריכת אדי אלכוהול בנשימה, מבטלת למעשה את המחסום ה'עיכולי' שקיים ומזרימה את האלכוהול ישירות למערכת הדם ולמח, דרך הריאות.

נראה יפה, לא? מזכיר את ימי האבסינת' העליזים... (צילום יחצ וייפורטיני)
נראה יפה, לא? מזכיר את ימי האבסינת' העליזים… (צילום יחצ וייפורטיני)

לכאורה, אין הבדל – האלכוהול הוא אותו אלכוהול – ויכול להיות שהסנפת משקאות אפילו בריאה יותר לכבד. רק חלק מהחמרמורת – תופעת ההנגאובר – מיוחסת לאלכוהול, למשל: יתרתה מיוחסת לכל מיני 'מזהמים' שקיימים במשקאות – בעיקר במשקאות חומים – ואלה לא נשאפים עם אדי הכהל. מי שכן נשאפים הם אדי מתנול ואלכוהולים כבדים יותר, שיש להם אפקטים מחמררים (מלשון חמרמורת), כך שהיתרון של הסנפת אלכוהול מוטל בספק.

החסרון הגדול של ה'קטע' הוא בכך שהשכרות מהירה וקצרה. הסיכון לכך שאנשים יתרגלו לתופעת ההתמסטלות על אלכוהול וירצו להסניף עוד יותר, היא גדולה לא פחות מזו שאנשים יתרגלו לשתות עוד ועוד. האופרציה אמנם איטית יותר ממזיגת עוד כוסית, אבל האפקט הוא זה שעושה את ההבדל.

אז האם הסנפת אלכוהול היא הדבר הבא? האם בעידן המס החדש, זו החוויה שתעשה את זה לבאי הברים או לדרי החמארות? אני מסופק. בסופו של דבר זה צעצוע ומשחק שמספק אולי חויה רגעית אבל לראות יושבי ברים מסניפים שוט אחרי שוט של וודקה גריי גוס אני לא חושב שנראה כאן.