הנס שטרנבך ג'נבא ולה ג'נבא 2012 – 2016

יינות הנס שטרנבך

יקב הנס שטרנבך הוא אחד מהיקבים הוותיקים בהרי ירושלים. זה היקב הראשון שנוסד בגבעת ישעיהו, מושב שסביבו יש כמה וכמה מהכרמים הטובים ביותר באזור. הנה שני יינות משלו

אחד הדברים היפים ביקב של גדי (והיום גם בנו, אדם) שטרנבך, הוא סגנון היין, שהוא מאוד עולם ישן, מתון, ונוצר מתוך התבוננות קדימה.

לפחות לסדרות הגבוהות, היקב לוקח את הענבים שלו מסביבת גבעת ישעיהו, מכרמים שנטועים בנחלים באזור. על שמותיהם גם היינות: נחל חכליל וג'נבא (ולה ג'נבא). הפעם האחרונה שטעמתי את היינות בביקור שיטתי הייתה ב- 2015 וכאן יש הזדמנות לדבר על שניים – אחד שטעמתי בזמנו, ואחד מבציר 2016.

באופן כללי, העשייה של שטרנבך היא כמו שאמרתי – לטווחים ארוכים יחסית. היינות די אגרסיביים ביציאה לשוק, עם חומציות גבוהה וטאנין, אבל מתגלים כיינות מתונים ו'אירופאים' מאוד, בחלוף כמה שנים. זה לא אומר שאפשר ליישן אותם לנצח, אבל ממוצע חלון השתיה הראשוני של יין של הנס שטרנבך (אדום) הוא לא פחות משלוש שנים מהיציאה לשוק, והייתי נותן להם חמש ושש שנים, כסוג של כלל אצבע, לקבלת יין מוכן לשתיה.

ג'נבא 2012
קברנה סוביניון. פתחתי את היין כארבע שעות לפני שטעמתי אותו (הורדתי כתפיים):האף ירוק מאוד, מעט בוגר, עם פרי סגול. הפה חלק למדי, יפה, עם טאנין רך.  במהלך עוד שעה או יותר, הפה מתפתח ומתרכך עוד ומתחזק הרושם העגול והטוב. יש קצת ציפורן ומליחות על השפתיים. (90) לשתות – 2023.

לה ג'נבא 2016
סירה ורוסאן, בתסיסה טבעית וללא שמרים 'מתורבתים'. מיצוי והשרייה של שבעה שבועות והתיישנות ארוכה, בת שלוש שנים, בעץ מעורב – צרפתי ואמריקאי – חביות 300 ליטר.

גם כאן, ליין יש אופי שאינו מקומי של ממש: הוא לא לעיס, אלא בעל גוף בינוני, מתון מאוד. יש לו ניחוחות אופייניים של סירה כאשר הפה מאוד טאני והחומציות שלו גבוהה יחסית. הסיומת מעט מרירה, אבל זהו עדיין יין מקורי וטוב, שיש לו זמן להתפתח. (90) 2022 – 2025.

הייתי מאוד שמח לראות מה גדי ואדם היו עושים לו היו עומדים לרשותם מכלי בטון או אמפורות. בכל אופן, היינות נמכרים במחיר של 120 ש"ח לבקבוק, ביקב, במשלוח או בביקור.  אני לא יודע מה קורה עכשיו ביקב, אבל עקרונית הוא פתוח בשבתות, ושווה בהחלט לבדוק את אופציות הביקור – בוודאי ביום הבחירות הקרוב, למשל.  ברורים  – כאן.