היינקן פותחת חזית חדשה: רדלר

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

זוכרים את מאבקי הכח בין בודוואר ובאדוויזר, אלה שבגללם אתם לא יכולים לשתות באדוויזר בארץ? קבלו את המלחמה החדשה. הפעם זו הולנד נגד צ'כיה

אני לא יודע אם זאת עונת המלפפונים, שעושה את זה לעולם הבירה, אליפות אירופה בכדורגל או מה. בכל אופן, היינקן פתחה במלחמת זכויות-יוצרים-על-המותג-שלנו, כשהפעם מדובר במשקה הבירה המסורתי (יש אומרים), ה- Radler.

רדלר, למי שלא מכיר, היא הגרסא הגרמנית-מרכז אירופית לשנדי הבריטי. בירה לאגר, מעורבבת בלימונדה או (יש אומרים) ספרייט. אפשר להתווכח על החשיבות של הדבר הזה לעולם הבירה בפרט, ולעולם המשקאות בכלל, אבל אין ספק שחשיבות כלכלית יש לו. לא מעט מבשלות מייצרות ראדלרים, מאירופה שבמרכז העולם, ועד ניו זילנד, שבתחתיתו.

רדלר של היינקן בצ'כיה
ענייני הרדלר מתחילים להתגלגל…

עכשיו באה היינקן ומגישה דרישה לראות בשם 'רדלר' קניין רוחני שלה. אחת ממבשלותיה הרבות בצ'כיה מייצרת מוצר תחת שם זה, והיינקן טוענת שהוא בכלל המצאה שלה. Heineken Ceska Republika , המבשלה הצ'כית המדוברת, אפילו מקדמת את המוצר בקמפיינים רעננים ונראה שהיא אכן עושה לרדלר שלה, מה שטמפו שלנו עושה לשנדי: משקיעה בו.

האם זה יסתכם בזה? יש להניח שלא. במידה והיינקן תזכה בתביעה שלה בצ'כיה, מאוד סביר שהיא תיקח את העניין לבתי משפט באירופה, ומשם למקומות אחרים. הניסיון מלמד שתביעות כאלה נסחבות ומתנהלות בבתי משפט לאורך שנים, עד שבסוף העניין בא טריבונל אחד חכם, סוגר את העסק ושולח את כולם להרגע מול הטלוויזיה. ככה, אגב, נגמר המאבק האחרון בין בודוואר לבאדוויזר.

השקת המראה החדש של הרדלר בצ'כיה
משקיעים: מסיבת עיתונאים להשקת המראה החדש של הרדלר ההיינקני, בצ'כיה

ואצלנו? בינתיים אני לא מכיר יצרן בירה מסחרי שעושה רדלר בייצור סדרתי, למרות ששנדי יש כאן – אגב, ניסיתם את האבטיח הטרופי החדש? – ולפעמים מבליח גם איזה טובורג T. האם המוצר הצ'כי יגיע למקומותינו? רק אלוהי טמפו יודעים.

צילומים: היינקן