החרדים (אכן) משקיעים ביין

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

במכירה פומבית שנערכה השבוע קנה בחור ישיבה יין מתוצרת הארץ בשווי של משהו כמו 6,000$. למה?

בימי הביניים – וגם לא מעט לאחר מכן – היו מוכרים כפיסים, שברים, שרידי בדים וקווצות שיער מהצלב של ישו, מזרתו, מתכריכיו וממחלפות ראשו, בהתאמה, לעולי רגל ולסתם פתאי-דת. אני חושב שאפשר היה לשחזר את כל העצים בעמק המצלבה מאז ומעולם רק אם היו אוספים את כל גזירי העץ מהמנזרים והקתדרלות השונים ברחבי אירופה.

אחד הדברים שתמיד נאמרו על ידי המורים שלי להיסטוריה היה "אצל היהודים זה לא היה קורה. אצלנו אין סקרמנטים, וכמו שאין סקרמנטים, אין גם קדושים או פריטי קדושים."

"כן," חשבנו לעצמנו, "הגויים הטמבלים האלה."

והנה, במכירה פומבית שנערכה השבוע, קנה בחור ישיבה ניו יורקי שארית-יין בבקבוק, במחיר של 600 דולר, לא כולל עמלת קונה (20 – 25%). מה היה מיוחד ביין הזה?

יין של הרב שטיינמן
מעשה ידיו של הרב שטיינמן?

לטענת המוכרים, הוא נעשה על ידי הרב שטיינמן, מנהיג הזרם הליטאי, שהלך לעולמו בגיל 104, וביקש שלא יקראו ילדים על שמו או אפילו יקראו הספדים בלוויה שלו.

האמנם היה הגראי"ל, חובב יין ויצרן יין ביתי?

היין חולק על ידו בפורים לפני כמעט 30 שנים, ומבקבוק שנראה כמו 500 מ"ל נשארה כמות של מה שנראה כמו לכל היותר 75 מ"ל.

חשבון די פשוט מראה שהמזכרת הזאת שווה משהו כמו 6,000 דולר, לפני עמלות, כאמור, מה שהופך אותה ליין הישראלי היקר ביותר שנמכר אי-פעם.

כאשר נשאל בחור הישיבה על אודות הרכישה הגדולה שלו, הוא אמר ל- THEYESHIVAWORLD.COM, שזו הייתה הזדמנות חד-פעמית להיות הבעלים של מזכרת מגדול הדור המנוח. "בשביל זה נועד כסף." הוא אמר.

פסח שמח – וכשר.

צילום: אינסטגרם WWW.THEYESHIVAWORLD.COM.