מזג האויר מתחמם לא רק אצלנו, אלא גם באירופה ובארצות הברית. ועם עליית הטמפרטורות, יותר ויותר יצרנים אורזים את המשקאות שלהם – ושלנו – באריזות רגישות טמפרטורה. האם גם בקרוב אצלנו, על פחיות הבירה המקומיות?

הרעיון לא חדש, אפילו די ותיק, אבל נראה כאילו הוא תופס תאוצה: משקאות שונים נפגעים בתנאי אחסון לא נאותים – בעיקר טמפרטורה או אור חזק – ומשקאות אחרים רצוי שיוגשו בטמפרטורה נמוכה. יוצא מכך, שאם הלקוח יכול לראות בעיניו אם בקבוק היין שלו אוכסן בטמפרטורה גבוהה, או שהבירה שלו לא מספיק קרה, הוא יכול לוותר על המשקה שמוגש לו.

יקב מרגלית היה הראשון שהכניס לישראל תוויות רגישות לחום, בשנה האחרונה. את התוויות העגולות, הרגישות לחום, הוא מדביק על כל בקבוקי היין שלו. כך, אם היין אוחסן בטמפרטורה גבוהה מ- 35 מעלות במשך יותר משעה, המדבקה משנה את צבעה, והלקוח יודע שהבקבוק נמצא בדרגת סיכון.

עולם האלכוהול עובד גם כן על הרעיון, מזווית אחרת:

חורטיצה השיקה לפני כשנה את חורטיצה ICE. בקבוק מיוחד שמשנה את צבעו לכחול, כאשר הטמפרטורה יורדת מתחת לחמש מעלות. ואגב, כדי להדגים את העניין הם יזמו קמפיין רציני בסופרים בחו"ל, ובקרוב יוצאים עם תעלול נוסף, ברמה בינלאומית.

ומה בענייני בירה?

כבר ב- 2010, קורס האמריקאית השיקה פחיות של Coors Light, שעליהן ציור של הרי הרוקי שמודפס בדיו תרמוכרומטית (הדיו שרגישה לטמפרטורה). כאשר הפחית קרה דיה, הלוגואים דמויי ההרים המושלגים משני צידי הפחית הופכים כחול. הפחיות האלה נמצאות למכירה לא רק בארצות הברית, אלא גם בבריטניה ובמקומות אחרים שבהם מוכרים את הבירה.

ויתר היצרנים?

Rexam, יצרנית פחיות הבירה הענקית, השיקה בימים אלה פחיות שאותן ניתן לסמן או לצבוע בדיו תרמוכרומטית בתחתיתן (במכסים התחתונים) ובדיו פוטוכרומטית. האחרונה משנה את צבעיה בתגובה לאור, והיעוד, אומרים ברקסאם, הוא חברות שמוכרות בירה ש'משויכת' לאירועי חוץ: תארו לכם פחית בירה שמשנה את הצבע שלה ככשותים אותה על חוף הים, נניח. במדינות שהעניין מותר…

(צילומים: יח"צ)