האח הגדול: LSD ירפא אתכם מאלכוהוליזם

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

מחקר נורבגי שנעשה עכשיו ומתבסס על מחקרים שנשכחו, מעלה את האפשרות שניתן לרפא אלכוהוליזם בעזרת… LSDאני לא בטוח שרשות למלחמה בסמים (ובאלכוהול) תאהב את העניין הזה, אבל מחקר, שצץ עכשיו עשוי להיות מעניין למי שמכורים לטיפה המרה.

שני חוקרים נורבגיים, שנמצאים בזמן הזה בהרווארד, שמו לב שיש 'חור' בהבנה שלנו לגבי LSD והפוטנציאל שלו לשמש כתרופה לאלכוהוליזם. קרבס ויוהנסן – שני החוקרים – הלכו והסתכלו במחקרים קליניים ישנים, וזיהו שישה שנערכו בשנות השישים והשבעים. בסך הכל היו 536 משתתפים מעורבים בניסויים, שכללו מתן LSD בריכוזים נמוכים, מעוררים שונים אחרים וניסויי ביקורת (ללא 'תרופה').

אלברט הופמן, הכימאי שסינתז את ה- LSD בשנת 1938 (Philip H. Bailey under the CC-BY-SA)

למרות שהיו הבדלים בין המחקרים השונים, בעיקר בכמויות הסם שניתנו לחולים וכן ביחסי הפלסבו – תרופות הדמה – עדיין, בכל פעם היתה ל- LSD השפעה חיובית. בסך הכל, 59% מהחולים שטופלו ב- LSD, בהשוואה ל- 38% מחולי הביקורת, הראו שיפור במצבם והצליחו להמנע מצריכת אלכוהול. האפקט החיובי הזה נמשך לפחות שישה חודשים, ולרוב פג אחרי שנה.

תגובות החולים לתרופה ולמצבם היו גם הן מעניינות: חוקרים שונים דיווחו על החלטות שהחולים לקחו, לשפר את מצבם באופן אקטיבי, בעוד שחלק אחר החל להפגין פתיחות רבה יותר לסביבה ואופטימיות, באופן כללי. שינויים כאלה בגישה האישית הכללית מקלים כמובן על טיפול 'שמרני' יותר.

חקרו את השפעות הסם על עובדים, חיילים, אזרחים ואפילו זונות... ה- CIA

LSD הוא סם מעניין: הוא לא רעיל, או גורם להתמכרות, אבל הוא כן גורם לחרדות ותגובות לא צפויות.  החוקרים אומרים שיתכן ולא היה המשך למחקרים, מכמה סיבות:

1. התגובות החברתיות-סביבתיות לסמים בכלל, ול- LSD בפרט

2. בעייתיות במחקרים עצמם: בנפרד, כל אחד היה קטן מדי, ולא מקיף מספיק כדי שאפשר יהיה להסיק ממנו מסקנות. רק יחד, הם נותנים תמונה שלמה ומבטיחה יותר

3. לחלק מהמחקרים היו בעיות מתודולוגיות, שהפכו אותם ל'לא מדעיים' מספיק, למרות שהראו והצביעו על כיוונים נכונים

עכשיו מה נשאר? לשתות במתינות, כרגיל.

מקור – SAGE