דרוהין לבנים שונים, לקראת שבועות 2018

החברה הסקוטית, כיום בתוך ישרקו – זרוע היבוא של טיב טעם – מציגה כמה יינות חדשים מבצירי 2015 – 2013 מבין הנכס הבורגונדי החשוב שלהם, זו'זף דרוהין (דרוהא)

בין יצרני היין של בורגון או בורגונדי או "בורגוניאהה", בית דרוהין נחשב לאחד הגדולים והמובילים. הוא מייצר כיום כ- 300,000 תיבות יין (כ- 100,000 פחות מהיצרן הגדול ביותר בבורגון), כאשר בבעלותו 78 הקטאר כרמים בבורגון בלבד (הוסיפו על כך עוד בשבלי ובמחוזות אחרים) והוא שולט על הקטארים (10 דונם להקטאר) רבים נוספים. כיום מנוהל הבית על ידי בני הדור הרביעי.

זהו בית ותיק מאוד, עם שורשים במאה ה- 19, שמייצר יינות פרמיום ומעלה (לא תמצאו דרוהין ב- 5 יורו, נגיד ככה) כאשר הייצור מרמת וילאז' וצפונה, נעשה בשיטות ביו דינמיות. שם גם החוזקה של הבית בעיני, יותר מאשר ביינות הבסיסיים.

הסקוטית בחרה להציג יינות מרמת מחיר של 80 ש"ח לערך, ועד כ- 1,000 ש"ח, חמישה יינות בסך הכול. היינות הבסיסיים יותר הם מבציר 2015, וראוי שתאמר מילה עליו:

בעוד שבאדומים הוא היה בציר טוב ומעבר לכך, הרי שבציר 2015 בבורגון של היינות הלבנים נחשב פחות יציב או קל להגדרה; תלוי את מי שואלים.

בשבלי היה בציר טוב מאוד, בשרדונה של שאר חלקי האזור קצת פחות, או זה מה שעולה מקריאה בכמה אתרים ובקרב כמה מבקרי יין. חלק מהיינות עדיין לא בשוק כמובן – גם לא לבנים.

דרוהין בורגון אליגוטה 2015
לאו דווקא היין הבסיסי ביותר של היקב שמגיע לכאן, אבל עשוי מענבי אליגוטה ולא שרדונה, מה שמיד מוריד אותו קצת בעיני רבים, אולי לא כל כך בצדק.

זהו יין נעים מאוד, בעל חומציות טובה, אבל מעט חסר במיד פאלט. האף מעט חמאתי – אין כאן זמן בחבית בכלל, אולי קצת מלולקטית – ומעט מינרלי. הוא נמכר ב- 85 ש"ח (מחיר מומלץ לצרכן), מה שנראה לי קצת גבוה. (87).

דרוהין לפורה לבן 2015
אחד הלהיטים של הבית, שעשוי מענבים מכל בורגון ועובר התבגרות של כמה חודשים בעץ משומש, בחלקו. יש לו counterpart אדום שמצליח גם הוא לא רע בכלל, ובצדק רב. הפה פירותי, כמעט הייתי אומר מתקתק, עם חומציות טובה. יש בו תיבוליות קלה ופירות כתומים, טאנינים עדינים מאוד בסיומת. (89) עולה בערך 80 ש"ח.

Vaudon Chablis Réserve De Vaudon 2015
קפיצה גדולה באיכות, יש לשבלי, שכאמור בציר 2015 נחשב בה בהחלט לבציר טוב מאוד. זה לא "ריזרב" במובן של דרוג יין רשמי, אלא רק כינוי של היקב; דרגה מעל לשאבלי הבסיסי יותר.
יין מקסים, רציני ומאוזן, עם רמזים לעץ והרבה לימוניות טובה. נמכר ב- 130 ש"ח מומלץ לצרכן – בהחלט קניה טובה. (90)

ז'וזף דרוהין פויי פוסה 2013
פה בינוני-מלא, פירותי מאוד, עם חומציות ממש טובה ומדויקת, שהופכת אותו למלווה מושלם למגוון גדול של מאכלים. האף מעט ירקרק, מלווה בהרבה פרי כתום-צהוב. אולי לא הבציר הגדול ביותר של היין הזה, אבל אם אתם מחפשים בורגון מעט מלא ופירותי יותר, בהחלט בשבילכם. (91)

דרוהין קורטון שארלמאן גראן קרו 2014
כאן יש כבר 25% עץ חדש (למשך שנה, לערך), ואפשר בהחלט להרגיש בהם: יש כאן דבש ושקדים, על רקע של רעננות טובה מאוד, לימונית ממש. הפה עגול, אבל לא עמוס, בעל סיומת ארוכה, אבל לא גדולה מדי או כבדה. בהחלט יין שעושה כבוד לשני הקיסרים שאת שמותיהם הוא נושא. (93). משהו כמו 950 – 1,000 ש"ח.