פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

לא, הכוונה בכותרת היא לא למגזין הבריטי הידוע, אלא לשיטת ה'חדרור' החדשה שמציג Nathan Myhrvold, האיש שהיה פעם של מייקרוסופט, והיום הוא איש של אוכל – המדע שבאוכל

חשבתי שאני לא רואה טוב, אבל בדיוק בשביל התגובה הזאת שלי – ובטח של עוד כמה – כתב נתן מירוולד ש" …torturing an expensive wine in this way may cause sensitive oenophiles to avert their eyes…". תודו: ברגע שאומרים שתגיבו בגלגול עיניים או מחאה, מיד אתם אומרים – לרוב – מה פתאום? אני?

אז הגבתי בגלגול עיניים, אבל רק חלקי. ולא שאני הולך לנסות את העניין הזה, אבל פשוט בגלל שאין לי האפאראט המתאים.

ומדובר בבלנדר. בלנדר, כדי להעביר בו יין לשם דקנטציה. "הדקנטר הקלאסי עושה פשוט עבודה עלובה." אומר מירוולד, ושולח בקבוקי מרגו 82' להסתחרר בוורינג בלנדר שלו. בעוד רובם של חובבי היין מסתכלים על א. לוי בתדהמה, כשהוא מחליט ל'הקפיץ' את דוגמת היין שלו בכוס, מירוולד כותב על "שלושים עד שישים שניות" של ערבול מהיר. הוא קורא לזה hyperdecanting.

מירוולד עזב את משרד האסטרטג של מייקרוסופט לטובת עולם האוכל. עם הרבה כסף בכיס, הוא יצר והתלבש על פרוייקט שהסטון בלומנטל ומקגי (The Curious Cook) יכולים היו רק לחלום עליו, ונקרא modernist cuisine. בביזנס ויק הוא שולח את קוראיו לנסות את עניין הדקנטר באופן עיוור: לחלק בקבוק יין לשני חלקים, לערבל חלק אחד ולהניח לחלק האחר. נראה שהוא עצמו לא ממש בעד היפרוונטילציה – סליחה, דקנטציה – לאוסף השאטו מרגו שלו, אבל אומר שזה עושה פלאים ליינות צעירים.

אני מוכן להאמין לו. היום, לרוב, כשאני פותח בקבוק יין צעיר, אני לא רק מוריד כתפיים, אלא גם הופך אותו בעדינות פעם או פעמיים. זה מכניס אוויר ועושה הבדל. גם דקנטר עובד, אבל אני עצלן, ולא אוהב לשטוף את הדברים האלה, ולכן נמנע מהם כל עוד אני יכול.

אני מוכן להאמין למירוולד, אבל הרעיון של בלנדר לא עושה לי טוב: היין מקציף, אומר האיש, אבל הקצף שוקע במהירות. זה נכון – היין מקציף ומאוד. הקצף יורד, אבל השאלה היא מה קורה מתחת לקצף. שלושים שניות במהירות גבוהה לא עושים טוב לחלבונים ולמרכיבים אחרים: מנסיוני – ויש לי כמה שנים במעבדות – אלה האחרונים בפירוש נשברים בטיפול כזה, נוצר חום נקודתי מיקרוסקופי, שגם הוא לא מיטיב. מצד שלישי, הדברים האלה נוגעים בעיקר לתפקוד של אותם אנזימים, חלבונים אחרים ושומנים, ואני לא בטוח שזה רלוונטי ליין ששותים אותו 'מיד'.

אז כן, העסק הזה בטוח 'ירכך' את היין שלכם, יקציף אותו ויכניס לתוכו אוויר, ואם זה מה שאתם רוצים להשיג, כנראה שזאת דרך מספיק טובה. מצד שני, אם אתם יותר בעניין של לתת ליין להתפתח בכוס שלכם, ולא לקבל דווקא אינסטנט, קחו קצת אוויר בכל פעם. במקום כלשה, יין זה כמו בני אדם: צריך לנשום לאט. היפרוונטילציה זה רע גם לצוללים לעומקים גדולים.