גת מרשימה שאך נחפרה, הוצפה בגשם

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

גת מרשימה לייצור יין, בת 1500 שנה, שנחשפה בשבועות האחרונים ליד מחלף אייל בשרון, הוצפה אתמול בסערה

גת תעשייתית מרשימה לייצור יין, בת כ-1500 שנה, נחשפה בשבועות האחרונים בחפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות לפני הנחת קו הגז הטבעי בקטע אייל. הגת הוצפה אתמול לחלוטין במים במהלך סערת הגשמים והברד. היום (ב') שואבים אנשי רשות העתיקות את המים מהגת. היא צולמה ותועדה, ומכוסה בחול לצורך שמירה עליה.

לדברי אלה נגורסקי, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות, "הסערה הגיעה במהירות רבה. הרוח היתה עוצמתית ביותר והתערבבה בחול, מים וברד. כלי עבודה התעופפו באויר. רצנו למכוניות לתפוס מחסה מפני כדורי הברד הגדולים. אני שנים עובדת בשטח אבל דבר כזה עוד לא קרה לי. שבר הענן כיסה חפירה של חודש וחצי בתוך 20 דקות".

לדברי נגורסקי, "מדובר בגת מרשימה ונדירה, הבנויה ושתולה לתוך סלע חרסית, אשר ניכר כי השקיעו בבנייתה מחשבה הנדסית. בור איסוף הנוזלים (האיגום) של הגת ענק –  3 מ' קוטר ו-2 מ' עומק, ויכול היה להכיל 20 קוב של יין.
הגת הזו ואחרות שנחשפו בעבר, מלמדות שגידלו פה, בשרון,  כרמי ענבים – ענף חקלאי שכיום כבר לא קיים באזור.  בנוסף לגת מצאנו מבנה שירות, ככל הנראה מחסן, שאיחסן את הקנקנים. נראה שהגת היא חלק מהשוליים התעשייתים של האתר העתיק חורבת איברכה".

בימים אלה מנהלת רשות העתיקות מגעים עם נציגי קיבוץ אייל על מנת שיאמצו את הגת, ויטפחו אותה לרווחת הציבור.

1. צילום אוירי: יצחק מרמשלטין, באדיבות רשות העתיקות
5-2– שטח החפירה, אתמול. צילום: אלה נגורסקי, באדיבות רשות העתיקות
6. שטח החפירה, הבוקר. צילום: אלה נגורסקי, באדיבות רשות העתיקות