גפן יין – בציר 2012: הקטן ביותר בעולם מאז 1975

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

ארגון הגפן והיין העולמי פרסם את ההערכות שלו לגבי הקף בציר 2012, שטחי הכרמים בעולם ושעורי הצריכה. המספרים – מהנמוכים ביותר ב- 35 השנים האחרונות

 ה- International Organisation of Vine and Wine OIV פרסם ב- 30 באוקטובר את נתוני היין העולמיים לשנת 2012. הבציר האחרון היה מהנמוכים שידעה יבשת אירופה, שסבלה במהלך העונה ממכות ברד מצד אחד, ומחמסינים ובצורת – מצד שני. פדריקו קסטלוצ'י, המנהל הכללי של ה- OIV, הציג את הנתונים השונים, שמשמשים להערכת מצב היין: שטחי הכרמים, כמויות היין שיוצרו ושיעורי הצריכה השונים.

מסיבת עיתונאים ב- OIV: צפי לא טוב למחירי היין בעולם… (צילום: יחצ OIV)

שטחי הכרמים ממשיכים לרדת. כמה מחברות ה- OIV ציינו שהן ממשיכות את המגמה לצמצם את ייצור היין, מגמה שהחלה לפני כמה שנים, כאשר האיחוד האירופי החל להציע תמריצים לעקירת כרמים לא רווחיים, או כאלה ששמשו לייצור ענבים לזיקוק, בעיקר. האיחוד לא מעניק יותר תמריצים מהסוג הזה, אך מגמת צמצום הרמים עדיין נמשכת. מנגד, אומרים בארגון, ארצות הברית ומדינות מחצית הכדור הדרומי ממשיכות לטעת, אך בשעורים קטנים יותר.

צמצום הכרמים הוא רק גורם אחד לירידה בהיקף ייצור היין בעולם הישן: מפגעי אקלים – ברד ובצורת – הביאו לבצירים קטנים בשיעורים של עשרות אחוזים, לעיתים. בשנת 2012, סך ייצור היין בעולם יהיה בין 243.5 ל- 532.9 מיליון הקטוליטר (מה"ל; hl = 100 ליטר).  רוב מדינות אירופה חזו ירידות בייצור היין (מלבד פורטוגל ויוון), כאשר ארה"ב עלתה ב- 7.1% לעומת 2011, שהיתה שנה צנועה, ל- 20.55 מה"ל. צ'ילה עלתה ב- 15.5% (סה"כ 10.6 מה"ל). דרום אפריקה עלתה ב- 4%.

באשר לצריכה, היא צפויה לרדת מאוד השנה, ותנוע בין 235.7 ל- 249.4 מה"ל.

בעיות שונות שגורמת ירידה זאת התפוקת הכרמים הן בעיקר עליית מחירים, בכל מה שקשור בעיקר ביין זול, אך לא רק: כמות היין שתהיה זמינה בשנתיים הקרובות להפקת ורמוט, למשל, לזיקוק לברנדי זול או ליין פשוט ירדה השנה בשעורים חדים מאוד. באיטליה, למשל, עלה מחירו (בשער המפעל) של ליטר יין לבן פשוט ל- 1.4 – 1.5 יורו, ממחיר של 1.2 – 1.3 יורו, לפני חודש לערך. חוסרים ביין מכלים (bulk wine) ישפיעו גם על תעשיית הוורמוט, שהתרגלה למחירים של 99 סנטיורו – 1.2 יורו לבקבוק ורמוט, בשנים האחרונות.