ויסקי גלנליווט קפטיינ'ס ריזרב: מי הקפטיין ואיך הוויסקי?

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

טמפו מציגה בישראל את הגלנליווט קפטיינ'ס ריזרב: ויסקי בסיומת של חביות קוניאק, שנקרא על שמו של אחד מהמחדשים הגדולים של עולם הוויסקי

לפני הסיפור, קצת על ויסקי גלנליווט קפטיינ'ס ריזרב

Glenlivet Captain's Reserve  הוא אח ל- Founder's Reserve שהושק כאן כבר לפני כמה שנים. ההבדל בין שני הסינגלים האלה הוא לא רק בפיניש, אלא בעיקר במחיר: המחיר המומלץ של הוויסקי שלפנינו הוא כ- 210 ש"ח, ואילו הפאונדר'ס ממוצב נמוך יותר, בכ- 20 ש"ח. זה אולי נשמע לא הרבה, אבל מדובר בכ"ז בהפרש של 10%.

גלנליווט קפטיינ'ס ריזרב
גלנליווט קפטיינ'ס ריזרב (יח"צ חו"ל)

יש הבדל גדול בין שני המשקאות: הפאונדר'ס הוא הרבה יותר פרחוני וקל, ואילו הוויסקי הזה, עם גימור הקוניאק, כבד יותר והרבה יותר קרמלי לטעמי: הוא עובר גימור של שישה חודשים לערך בחביות קוניאק, אחרי הבלנד הרגיל של שרי וברבן.

גלנליווט קפטיינ'ס ריזרב כשר (כשרות רגילה). מבחינת מחיר הוא ממוצב איפשהו בין ה- 12 ל- 15. מתאים מאוד למי שאוהבים טעמים קצת כבדים, מתוקים ו'טופיים' יותר בוויסקי שלהם; פחות אוהדי גלנליווט, לדעתי (ויסקי יותר קל, לרוב).

אז מי הקפטיין של הגלנליווט קפטיינ'ס ריזרב?

יש כאן כתבה מאוד נחמדה ודי ארוכה על הקפטיין, הלוא הוא ויליאם סמית' גרנט; נינו של מייסד המזקקה.

סמית'-גרנט לא אמור היה לקבל לידיו את המזקקה, בכלל. הוא היה אחיו הצעיר יותר של מי שכן היה אמור לקבל לידיו את המושכות, אבל שני האחים התבגרו בזמן לא כל כך טוב: ערב מלחמת העולם הראשונה.

שני האחים התגייסו יחד לצבא הבריטי והגיעו לשרת בצרפת, אבל האח הגדול נהרג בהתקפה גרמנית על בית החולים שבו היה מאושפז, אחרי פציעה. כמה שנים לאחר שובו לסקוטלנד קיבל לידיו ויליאם את המזקקה והוביל אותה במשך שנים רבות.

לוויליאם גרנט סמית מייחסים חלק חשוב בהצלחה הגדולה של גלנליווט בארצות הברית ובכלל, כמו גם לשובו של מושג הסינגל מאלט לתודעה הצרכנית, אחרי מאה השנים שבהם פרח בעיקר הבלנדד סקוטש.

הוויסקי הזה, בעל סיומת הקוניאק, הושק במקור ב- 2018, והיה הראשון, לטענת היצרנית, להיות סינגל מאלט בפיניש כזה.