ברינג'ר, BV וסטרלינג: אקרמן מנסה את כוחה באמריקה

אקרמן, יבואנית האלכוהול הגדולה (פינלנדיה, ג'ק דניאלס ושות') מנסה שוב את כוחה בעולם היין ומציגה יבוא של יינות אמריקאים: שלושה יקבים, אחד שהוא יבוא חדש ושניים שכבר היו כאן

אפתח ואומר שכל יבואן יין שאתה מדבר עליו, אומר שלהביא יינות אמריקאים לישראל זו לא בעיה. הדולר נמוך, יש הסכמים שונים ומכסות והכול דבש. עד שאתה מנסה למכור את היינות האלה.

כי מסתבר, שלמרות שהכול יחסית נח וכמויות היבוא לא קטנות, עדיין לא קל למכור לישראלים יין אמריקאי.

אני לא יודע למה זה, אבל אני יכול לנסות ולנחש, והמגוון של אקרמן – שבבסיסו הוא לא רע, אומר מיד – מחזק אצלי את התחושות:

  1. יש דמיון רב בין היינות האמריקאים ליינות הישראלים. הרבה פרי, המון עץ, אותם זנים פחות או יותר.
  2. התוויות מזעזעות. בהשוואה לתוויות האירופיות או גם לאוסטרליות, התוויות של היינות האמריקאים פשוט נוראיות. זה לא שאין תוויות טובות – רואים אותן על יינות בסדרות גבוהות, אבל רבאק, אפילו כרמל כבר הבינו לפני שנים שתוויות כסף גדולות לא עובדות.
  3. לא מספיק תעוזה: מה שמגיע לכאן הוא  more (and more) of the same. אנחנו לא רואים יצרנים קטנים, אנחנו מקבלים מרלו, קברנה סוביניון ושרדונה עם טפטופים של זינפנדל וזהו.

אקרמן מציגים מגוון של יינות ברמה סבירה לחלוטין. רובם יינות שמחירם בארץ יהיה סביב 70 – 80 ש"ח ומיעוטם במחירים גבוהים יותר. כל היינות שייכים ל- Treasury Wine Estates, הקונצרן האוסטרלי הגדול, שמחזיק בין השאר ברוזמונט, פנפולד'ס, וולף בלאס ואחרים.

סטרלינג

זהו יקב יחסית צעיר שנמצא בנאפה, בחלק הצפוני יחסית של המחוז – גובל עם קליסטוגה (Calistoga). הוא נבנה על ידי טייקון נייר אנגלי בשם פיטר ניוטון שהתרשם מיינות קליפורניה עד כדי כך, שהחליט להרחיב את מגוון עסקיו ולייסד יקב. הוא קנה 500 דונם כרמים בנאפה, ומשם התחיל את ייצור היין.

הפילוסופיה היא "לתת לזן לדבר", אבל הוא יכול לעשות את זה כל עוד הוא עושה את זה באמריקאית: הסוביניון בלאן עובר בחלקו חבית, השרדונה עובר כולו חבית – שנה לפחות – וליינות האדומים לא מוותרים על הבשלה מלאה ועל שנה עד שנתיים בעץ (ממגוון סוגים וקליות).

תוויות כסופות גדולות מכסות את כל הבקבוקים, כאשר תמצאו עליהן הטבעות קטנות בנוסח הטבעות הצורפים – Sterling Silver Hallmarks. אולי הסימן היחיד לשאר רוח על התוויות האלה.  לכל 'אייקון' קטן כזה משמעות מסורתית, ואשאיר למי שרוצה לגלות אותה בעצמו.

Sterling Vineyards Sauvignon Blanc 2016
כאמור, עבר חלקו עץ. הוא יין טוב: ארומתי בדיוק במקומות הנכונים – ריחות ירוקים אופייניים לזן, אשכוליות אדומות ופירות טרופיים בפה. יש בו חומציות טובה ורעננות לצד מתקפה עגולה יחסית. 13.5% אלכוהול בבקבוק שהמשקל שלו שווה לבקבוקים של יקב המערה. (88) אקרמן אמרו משהו כמו 140 ש"ח לצרכן; מחיר שנראה לי לא נכון בעליל. (20$ ביקב)

Sterling Vintners Collection Chardonnay 2015
המון עץ. שרדונה אמריקאי אופייני, קלוי, חלקו עבר מלולקטית (חמאתיות). יש בו טיפה מליחות או משהו קצת מינרלי.  80 ש"ח.

Sterling Vintners Collection Merlot 2014
מאוד רך. מרלו עם חומציות טובה וקצת פרי שחור – מתובל-מפולפל. 90 ש"ח.

Sterling Vintners Collection Cabernet Sauvignon 2015
יין מקסים. חלק מאוד ואפילו קטיפתי. יש לו חומציות טובה ותיבול, עם טאנינים עוצמתיים. אפשר אפילו להשכיב לשנה או שנתיים. (89) 90 ש"ח.

יקב BV

Beaulieu Vineyard: מוסד מאוד ותיק בנאפה. נוסד אי שם ב- 1900, ועבר את כל תהפוכות היובש למיניהן הודות לקשרים שקשר מייסד היקב, ג'ורג' דה לאטור, עם הכנסייה הקתולית: כשאתה מוכר יין לדתיים אף אחד לא ייגע בך, נגיד ככה.

לארץ מגיעה סדרה של יינות בסיסיים תחת תוויות יצוא כנראה (לא ראיתי באתר היקב). ככלל, כאן היינות היו היותר מעניינים בטעימה:

BV Chardonnay 2015
אף מעניין, אמנם מאוד בשל ועם לא מעט עץ, אבל היה בו גם משהו קצת שונה ומעט קינקי. בהתחלה חשבתי שמדובר היה בבקבוק פגום, אבל זה היין וזה נחמד. החומציות טובה. הוא לא יבש לחלוטין אלא בעל אופי מתקתק. יין נחמד לכוסות, מה שנקרא, ולאוכל מקומי.

BV Cabernet Sauvignon 2015
עץ ברמה סבירה. יין עגול, בעל מתקפה טובה. יש בו פלפל שחור והוא מתפתח יפה בכוס. הסיומת יבשה וטובה. 70 ש"ח – עסקה אמיתית. (89)

Beringer

היקב לא ממש זקוק להקדמות או להצגה בישראל. מותג אמריקאי אייקוני, שכבר היה כאן לא פעם, ואני מניח שעם מגוון מאוד גדול מהסדרות שלו. עד כדי כך הוא היה מוכר כאן, שהפרייבט ריזרב שלו נראה ששימש אפילו השראה ליינות בארץ.

לבסיס, אקרמן בחרו להביא כאן מהמגוון של הסדרה הנמוכה ביותר של ברינג'ר, שנקראת Main and Wine. תוכלו לקבל שנין בלאן מתקתק שאני בטוח שיהיה להיט בקרב שוחרי הבארים והמועדונים ומרלו בסיסי, קל מאוד (50 ש"ח).

מעבר לזה – Founder's Estate Cabernet Sauvignon 2015
זו הסדרה השניה אני חושב. היין עמוס טעמי וניל, פטל ותיבול, אבל הוא כמעט ממש מתוק. החומציות טובה והגוף בינוני, נעים. 85 ש"ח.

אקרמן מתכוונים להביא עוד יינות מספרד ומאיטליה, כולל ורדחו מרואדה – שהובטח לי שלא יהיה רק הבסיסי ביותר – ואמרונה של צ'לו שיתומחר מאוד נמוך. בעידן שבו התחרות בתחום היין המיובא היא כל כך אינטנסיבית אני חושב שאקרמן צריכים לגלות יותר תעוזה, אפילו במחיר ויתור על יבוא כמויות של יין בסיסי שבאמת שאין בו כל חדש.