ברבדו: יינות 2009

איחור אופנתי למסיבת העיתונאים השאיר אותי עם היינות החדשים של יקב כרמי יוסף-ברבדו כמעט ללא ההסברים וההקדמות. התחושה היתה מעניינת, כיון שבשורה התחתונה אפשר היה לתת ליין לדבר, ולהצדיק עוד יותר את תואר האנטיפט שלי

הסיבה למסיבה היתה הפעם השקתו של השיראז החדש של היקב, בציר 2009. היין הוא 100% שיראז, והפרופסורים מתעקשים שהם עושים כך, כדי לשמור על אופיו של הזן, בתוך היין. קשה לי מאוד להסכים איתם בעניין הזה: השיראז של היקב מעולם לא היה אופייני בעיני (לשיראז), בוודאי לא לשיראז מהמין ה'אוסטרלי', המפולפל והעסיסי. היין היה תמיד – ונשאר – ירקרק יחסית ולא 'עבה' או כבד בשר. טעמתי אותו רק לאחרונה – בספטמבר 2009 – וההתרשמות שלי נותרה כמו שהיתה. (המחירים הם מחירי Wine  Depot).

יינות ברבדו 2009 (צילום בקבוקים: עמרי מרון)

כרמי יוסף ברבדו שרדונה 2011

הבשורה הטובה שיש לי מהטעימה הזאת היא דווקא באגף השרדונה. היין מבציר 2011 עם הרבה פחות עץ והרבה פחות חמאתיות, דבריםשמאוד אפיינו את היין של ברבדו. הוא הרבה פחות 'קרמלי', ויותר על הצד הפירותי, רענן. המחיר שלו הוא משהו כמו 90 ש"ח לצרכן.

כרמי יוסף ברבדו מרלו 2009

שמחתי לגלות שהיין לא ירוק. זה לא מרלו גדול, אבל זה מרלו טוב. הוא מאוד טאני, קצת אלכוהולי, אבל לא משהו שאוכל שילווה אותו לא ידע לשמור עליו. יש בו אותם מאפיינים קלים של מרלו – פטל, למשל – והסך כל הוא של יין טוב. מחיר של 120 ש"ח לצרכן.

כרמי יוסף ברבדו קברנה סוביניון 2009

היה ונשאר הטוב שביינות הזניים של היקב. יין מאוד קלאסי לאוכל. קל, לא מעמיס, מתובל ופשוט טעים. יש בו חלקות אלגנטית, ועדיין שמירה על טאנינים שישמרו על המבנה שלו ועליו עצמו, לעוד כמה שנים. 105 ש"ח לצרכן – בהחלט קניה טובה.

כרמי יוסף ברבדו שיראז 2009

ארומתית? מאוד ירוק. הרבה יותר מכל זיראז אחר שאני מכיר בשוק. מלבד זה, יש משהו מתקתק בפרופיל הארומתי שלו, מאוורר וכאילו קליל. השורה התחתונה היא שהוא נעים, אפילו אם הטאנינים שלו חדים וקצת עצבניים. 105 ש"ח.

כרמי יוסף ברבדו שיראז 2008

אותו אופי, עם סוג של ירקרקות. האף מאוד דומה, אך מן הסתם בוגר יותר. יין בעל גוף קל, לא אלכוהולי, ומעניין.

כרמי יוסף ברבדו שיראז 2007

ה'streak' הירוק בהחלט כאן, אבל היין מלא יותר – הרבה יותר. הוא עגול ופירותי, טאני מאוד וחריף. כמו קודמיו, גם לו יש משהו פירותי-מתקתק באופי.

סיכום?

בסך הכל יינות טובים, בציר 2009: מהשיראז אין מה לדרוש בומבסטיות או עצמה ורוחב, כיון שזה לא האופי שלו כאן. המרלו טוב – אולי הטוב בבצירים האחרונים ביקב – והקברנה סוביניון הוא בהחלט תמורה טובה לכסף, למי שלא רוצים קברנה סוביניון ריבתי או עמוס.