בקבוק לסופ"ש: טוליפ וייט פרנק

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

כמו שרמזו כבר הקולגות שלי, טוליפ וייט פרנק 2010 הולך להיות שוס קיצי – ודווקא מהסיבות הכי נכונות, והבלתי צפויות

לעשות בלאן זה נואר בישראל נראה לי טרוף. הענבים כאן כל כך מלאי צבע, שמספיק להסתכל עליהם, כדי

טוליפ וייט פרנק
טוליפ וייט פרנק: אולי תחילתו של טרנד קיץ מבורך?

לקבל יין סמוק לתלפיות, אם לא רוזה "של ממש". ברי ססלוב ניסה לעשות בלאן דה נואר בעבר, ולא המשיך, אחרי שניים ואולי שלושה נסיונות. הנסיון של תמיר בן ארצי, היינן של יקב טוליפ, לייצר יין לבן מענבים שהם רובם אדומים (קברנה פרנק) הוא אולי לא נסיון מוצלח מאוד, במושגי יין, אבל הוא יין מוצלח מאוד, במושגי שתייתיות.

הבלנד – 65% קברנה פרנק ו- 35% סוביניון בלאן – חסר קצת חמיצות לטעמי. כיין, הוא לא מספיק מרענן, והוא די כבד, אבל אם משתמשים בו כבסיס למשקה מעורבב, הוא מוצלח ביותר.

השקת היין נעשתה במנטה ריי, לחופו של הימתיכון, אחרי הגשה של הוייט טוליפ – הבלנד הלבן, היבש, של היקב (גוורצ' וסוביניון בלאן). לפני שהוגש הוייט פרנק, ניסיתי את הטוליפ הלבן עם סודה, אבל הוא לא היה מוצלח. נסיון אחר כך, בעידודו של יובל (ג'וב) הר גיל, על הוייט פרנק, קיבל מימדים אחרים.

כבסיס למשקה מעורבב, קיצי, מרענן וכיפי, הוייט פרנק עובד יפה מאוד. הוא מתקתק מספיק כדי לא לאבד את כל המתיקות כשמדללים אותו. את החמיצות שחסרה לו, אפשר להשלים עם פלח לימון דק או לעשות הכל פשוט עם ספרייט או 7Up.

באומנות כמו באמנות

תמונה או יצירת אמנות אחרת, כשהיא עוזבת את האטלייה, לאמן כבר אין שליטה על מה שעושים בה. אותו דבר עם היין הזה: יכול להיות שזאת לא היתה כוונת המשורר (או היינן, במקרה הזה), אבל הצליח לו. הוייט פרנק יימכר ויימכר היטב. ישתו אותו כבסיס למשקה מעורבב (אפשר בליווי אבטיח למשל, גבינה מלוחה או סתם כך), וייהנו ממנו מאוד. במחיר של 79 ש"ח, אתם מקבלים פה תמורה הוגנת מאוד לכספכם, ואף יותר מזה.

צילום: אייל קרן.