טעימת יינות 2018 של יקב ספרה

ממש בתוך ימי הבציר של עונת 2019, ביקרתי ביקב ספרה, לטעום את יינות 2018

הפעם האחרונה שהייתי ביקב ספרה הייתה בינואר 2019, ובהזדמנות ההיא טעמתי את יינות בציר 2018, כאשר היו בחביות או במכלים. הם היו אז חודש או אולי חודשיים לפני הבקבוק.

בהזדמנות ההיא, ההתרשמות שלי מהיינות-שבדרך הייתה טובה מאוד. הביקור הפעם, שנערך בסוג של פסק זמן שבין קליטת ענבים אחת לזו שאחריה, היה הזדמנות מצוינת לטעום את היינות של בציר 2018, כחצי שנה אחרי שבוקבקו.

תזכורת קלה: שתי סדרות ביקב ספרה: White Concepts ו- White Signature. הסדרה הראשונה (Concepts) היא סדרה שבה יש יינות זניים ואחרים, כולל מבעבע שנמצא בדרך. ה- Signature כוללת יין אחד למעשה. היין הוא יין שנבנה מהחומרים הטובים של אותו בציר ומתאימים ליישון בעץ. בנוסף, מה שרב-הון מעוניין הוא שהיין ימשקף את מה שהוא רוצה להביע או מה שנראה לו נכון לאותה שנה.

יקב ספרה – היינות בטעימה

Sphera White Concepts Sauvignon blanc 2018
אין הרבה יינות שמרגשים אותי, והיין הזה בהחלט ריגש אותי. אולי בגלל שהיה היין הראשון בטעימה? חשבתי לעצמי, אבל לא: גם בטעימה ערב אחרי, של בקבוק אחר, התגובה הייתה טובה מאוד.

לסוביניון בלאן הזה חומציות מעולה, ומנעד ארומתי יוצא מהכלל – לא רק טוב או 'אופייני', אלא מגוון מאוד וכזה שמשתנה כל הזמן. אשכוליות? ברור, כן, אבל גם פרי כתום ואפרסקים שמופיעים פתאום כמו איזה גל של טעם וריח, קצת גוזברי שמחזיר אותך לפינות הירקרקות-מינרליות, והכול על מבנה-פה מהודק, אבל לא מהודק מדי. מעט פאזי בפתיחה, מה שמוסיף מאוד לרעננות שלו. (95)

לשתות כאפריטיף, עם סלטים שונים וגבינות עיזים או בשרים לבנים קלים. לא להחזיק במרתף, למרות הפיתוי, לדעתי. לא בשביל ההנאה שמהבטן, בכל אופן; בתור תרגיל ולימוד – בהחלט.

אני לא זוכר סוביניון בלאן ישראלי כל כך טוב והיין הלבן היחיד שהיה קרוב להרשים אותי כך היה השרדונה אדמון 2015 של כרמל, שטעמתי לפני כשנה.

Sphera White Concepts Chardonnay 2018
מורכב מיין שרובו שהה והתבגר במכלים וכשליש ממנו בחביות (לא עץ חדש). העץ מאוד מרומז כאן. האף סגור יחסית אבל רזה, מאוד "ספרה", בפוקוס. יש מתקפה טובה עם משהו עגול, אבל הכול על רקע די חומצי, רזה ומהודק. הסיומת חומצית וטובה. (91)

לשתות כאפריטיף או עם בשרים קלים.

Sphera White Concepts First Page 2018
אני מתקדם בסדר הטעימה, ולא לפי יינות זניים או בלנדים, וזהו הבלנד בסדרה: סמיון, רוסאן ושנין בלאן. הרוסאן והשנין עוברים התבגרות בעץ והתוצאה היא יין שהוא העגול ביותר ביינות היקב, לפחות בסדרה הזו. מעין "ספרה למתחילים", עד כמה שאפשר להתייחס לזה כך.

פירותיות טריה, רעננה, כתומה. קצת פלפל שחור באיזה סוג של נגיעה אסוציאטיבית. עוצמת פה טובה – לא מאוד גבוהה. יין מאוד מגוון מבחינת האוכל שהוא מתאים לו, עם טיפה מרירות בסיומת. (90)

Sphera White Signature 2018
80% שנין בלאן, 20% שרדונה – רק בעץ. טוב מאוד מבחינת העוצמה הארומתית, אבל העץ עדיין יחסית בולט. הפה עגול, עם חומציות מאוד טובה, מאוזנת. הכול עגול, אבל לא "שמן". צעיר מאוד. להשכיב. (91)

Sphera White Concepts Riesling 2018
היין הוא "כיבש" או off dry, אבל רשום 'חצי יבש' על התווית האחורית. מה שיפה הוא, שהוא off dry באף – ו- off dry גם בפה; סוג של נס קטן, כי בהרבה מקרים שבהם האף ארומתי אתה מקבל פה מתוק או לפחות כזה שלא מתאים לאף. הוא אולי לא הכי מורכב של היקב, אבל אהבתי את ניחוחות ההדרים האופייניים שיש כאן ואת האננס הקליל. (89)

אחד מהמרתף:

Sphera White Concepts Chardonnay 2016
שמרים, ואדמה ואגוזים… יין עוצמתי בצורה נפלאה, עם פאלט לא כבד ועם סיומת חומצית וטובה. יין סופר 'קולינרי' למגוון שלם של מאכלים. אם יש לכם – שתו. (91)