בישראל אסור אפילו לבנות יקב בכרם, אבל במקומות נורמאליים בעולם, אתם יכולים לבנות אפילו בית מגורים. והפרויקט הזה – בסנטוריני – יפהפה

משרד האדריכלים קפסימליס שבסנטוריני, קיבל משימה לבנות בית בכרם, שיהיה כזה שיתמזג ככל האפשר עם הנוף, ועדיין יהנה מהנופים המדהימים של האי.

המתכננים – שתכננו גם את היקב של אחד מהשמות האייקוניים של סנטוריני – ארגירוס – החליטו ליצור מעין פטה מורגנה ואפקט של בית מרחף בתוך הכרם, תוך פגיעה מינימלית בנוף עצמו.

כדי להשיג את האפקט הזה הם הוציאו מקטע אדמה נטועת גפנים, בשטח  של כ- 200 מ"ר ואת חלקה העלו על גג הבית, כאשר לקרקע עצמה העניקו מראה געשי-סלעי. המאסה כולה – גג ואדמה – יושבת על "רגל" רפלקטיבית.  קומת הקרקע בנויה בצורת אופן ספייס ובה כל חללי המגורים, כאשר המרתף מכיל את כל מתחמי האחסון השונים והמערכות התפעוליות השונות של הבית.

אנחנו מכירים יישום של גידול צמחיה על גגות גם בישראל, כמו למשל ביקב הרי גליל, בעידן הבר קיימא שלו.

הגג עצמו – 3.2 מטרים מעל פני הקרקע – מכיל עליית גג ומשרד, כאשר המתכננים אומרים שהקירות העבים, שנועדים להחזיק את כמויות האדמה הגדולות, מעניקים תחושה של מקום שנמצא מתחת לפני הקרקע. לצד זה, הגג בנוי כך שהוא עדיין מכניס אור יום טבעי ומאפשר תצפית לנוף גם מהקומה העליונה.

מה לגבי עיצוב הפנים של הבית בכרם?

עיצוב הפנים ממשיך את הקו והתחושה ה"טבעית": הרבה גווני חום ובטון תעשייתי. הקירות הקבועים מחופים עץ אלון והריהוט עשוי מחומרים טבעיים ובגוונים דומים.

כל הרעיון, אומרים המתכננים, הוא ליצור משהו שמתמזג עם הטבע ולא מפריע לו ואולי ניתן יהיה להשתמש בכמה מהרעיונות שמיושמים בו, גם בעתיד.

תכנון: kapsimalisarchitects.com

צילום: Antonis Tzortzis