חפירות הצלה שעורכת רשות העתיקות בתל אביב מגלות שהייתה בעיר התיישבות מצרית קדומה בתקופת הברונזה, ותושביה אף ייצרו – כמתבקש – בירה לצריכה מקומית. הדאנסינג כאמל היא כנראה לא מבשלת הבוטיק הראשונה בעיר…

(הודעת רשות העתיקות)

עדויות לנוכחות של אוכלוסייה מצרית קדומה מלפני יותר מ-5000 שנה נחשפות בימים אלה ברחוב המסגר שבמרכז תל אביב, בסמוך לגשר מעריב, בחפירות הצלה ארכיאולוגיות שעורכת רשות העתיקות לפני הקמת בניני משרדים ביוזמת חברת רובינשטיין.

לדברי דייגו ברקן, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, "בחפירות מצאנו 17 בורות ששימשו לאחסון תוצרת חקלאית בתקופת הברונזה הקדומה 1 – (3000-3500-לפנה"ס).

"בין מאות שברי החרס המאפיינים את התרבות המקומית, נתגלו מספר שברי אגנים גדולים מחרס שנעשו במסורת מצרית, ושימשו להכנת בירה. לכלים אלה הוסיפו קש או חומר אורגני אחר כדי לחזק את הכלים, שיטה שלא היתה מקובלת בתעשייה המקומית. כלים כאלו נתגלו במבנה המנהל המצרי שנחפר בעין הבשור. מחפירות שנעשו באזור בעבר ידענו שיש כאן אתר מתקופת הברונזה הקדומה, אבל החפירה הזו היא העדות הראשונה להתישבות מצרית במרכז תל אביב בתקופה זו. זו גם העדות הצפונית ביותר לנוכחות מצרית בתקופת הברונזה הקדומה 1 : עד כה ידענו על נוכחות מצרית בצפון הנגב ובמישור החוף הדרומי, כאשר נקודת ההתיישבות המצרית הצפונית ביותר היתה באזור. עכשיו אנחנו יודעים שגם הם העריכו את מה שלאזור תל אביב היה להציע, ואף ידעו ליהנות מכוס בירה, ממש כמו התל אביבים של היום."

מעניין לדעת, כי הבירה היתה "המשקה הלאומי של מצרים" בעת העתיקה, והיא היתה מצרך יסוד בדומה ללחם. הבירה נצרכה ע"י כלל האוכלוסיה בלי הבדלי גיל, מגדר או מעמד. היא יוצרה מתערובת של שעורה ומים, שנאפו חלקית ולאחר מכן הושארו לתסוס בשמש. לתערובת זו הוספו תרכיזי פירות שונים ע"מ להוסיף טעם. התערובת סוננה בכלים מיוחדים והוכנה לשימוש. בחפירות באזור הדלתא של מצרים, נתגלו מבשלות בירה המעידות כי זו יוצרה כבר מאמצע האלף הרביעי לפנה"ס.

ברקן מוסיף, כי במקום נמצאו גם פגיון מנחושת (כלי נשק) וכן כלי צור מהתקופה הכלכוליתית –  לפני כ-6000 שנה.

 

לדברי משה עג'מי, ארכיאולוג מחוז תל אביב ברשות העתיקות, "היום יסתיימו החפירות הארכיאולוגיות ותיעוד השטח, האתר יותר לפיתוח והמחקר יימשך במעבדות רשות העתיקות".

1. תמונה כללית: בור האחסון העתיק בן ה-5000 ומולו בנין תל אביבי מודרני. צילום: עתליה פדידה, באדיבות רשות העתיקות

2. שבר מאחד האגנים אשר שימשו את המצרים הקדמונים להכנת בירה. צילום: יולי שוורץ, באדיבות רשות העתיקות

3 פגיון ברונזה על רקע החפירה והמגדלים. צילום: יולי שוורץ, באדיבות רשות העתיקות

4. להב מאבן צור. צילום: יולי שוורץ, באדיבות רשות העתיקות

5. עצמות בעלי חיים מלפני 5000 שנה שנתגלו בחפירה, ובהם חזירי בר, כבשים ועיזים. צילום: יולי שוורץ, באדיבות רשות העתיקות

6. קערה מתקופת הברונזה הקדומה 1 (3500 לפנה"ס). צילום: יולי שוורץ, באדיבות רשות העתיקות