פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

הנסיון לנבא מי ינצח בבחירות בארצות הברית (אובמה, מן הסתם), מביא את האמריקנים לצאת במחקרים ממחקרים שונים. אלה אמורים לחבר בין התנהגות צרכנים, למשל, והסבירות שבהצבעה לדמוקרטים או להצבעה בכלל. כך, בכמה הימים האחרונים or so, מלאה התקשורת האמריקנית בחיבור שבין הרגלי שתיית הבירה של האמריקאים, וצפי ההצבעה שלהם

סיכום הדברים – המחקר, שנעשה על ידי מכון סקרבורו, התפרסם על ידי ה- National Journal וקבע שהיינקן היא בירה לדמוקרטים בעלי שיעור הצבעה בינוני ואילו הבירות הרפובליקניות המקבילות פחות או יותר הן משל סמואל אדמס דווקא. שותי סיירה נבאדה הם דמוקרטים בעלי שיעור הצבעה גבוה, והאמת שבכלל, שתייני בירות בוטיק, הם דמוקרטים יותר, ומעורבים יותר פוליטית.

ימינה גולדסטאר, שמאלה טובורג? או שמא זה ימינה בירה מקומית, שמאלה יבוא? מה המקבילה בישראל?

אין לי מושג מה שותים מצביעי ביבי לעומת מצביעי יחומוביץ', נניח, אבל יכול להיות מעניין לעשות את הבדיקה הזאת גם בארץ. לעומת ישראל, בעולם הפוליטי האמריקאי, בירה היא עניין שלם: וושינגטון למשל היה מבשל בירה ויצרן ויסקי, ו- FDR ביטל את חוקי היובש המפורסמים, אבל אובמה הוא הנשיא הכי 'ביראי' בעת החדשה: במסע הבחירות הקודם שלו הוא הצטלם לוגם בירה ובירה הצטלמה איתו בביקורו הראשון בבריטניה. הבית הלבן הוציא שני מתכוני בירה ביתית " Ale to the Chief" ובמעון הנשיאותי מייצרים בירה לצריכה "ביתית" (זה, דבש ועוד כל מיני דברים). יצרני המשקאות בכלל, ובהם יצרני הבירה, נמנעים מלתמוך במועמד זה או אחר, גם כדי לא להתחייב בפני מי שאולי לא יהיה הנשיא הבא, וגם כדי לא להפסיד לקוחות. והנה, הסיפור הבא ממחיש בצורה הטובה ביותר את הבעיה שלהם:

דוס אקיס – בירה מקסיקנית מתוצרת היינקן – היא בירה לאו דווקא לרפובליקנים אלא משהו באמצע. את המותג מוביל פרזנטור בשם ג'ונתן גולדסמית'. הוא משחק את "האיש המעניין ביותר בעולם": דמות פיקטיבית מלאה סיפורים ועלילות, שעשתה טוב למותג המיובא.

באמצע ספטמבר דיווח ה- Ad Age, האורקל של עולם הפרסום האמריקני, שגולדסמית' הצרדרד החליט לארח אירוע התרמה לאובמה. "העניין הוא אישי לגמרי שלו," אמרו אנשי היינקן, בתגובה לסערה שחוללו הרפובליקאים שבין שתייני הבירה. "הדעות שלו ונקודות המבט הן שלו ולא משקפות את אלה של דוס אקיס".

אני לא תמיד מצליח לעצבן את היינקן. אבל כשאני כבר מצליח…

אז מסתבר שכשאתה לוקח פרזנטור – או שגריר מותג – אתה צריך לשמור עליו לא רק שלא ייתפס עם המותג המתחרה ביד, או – גרוע מזה – עם המותג שלך, על החוף, עם שתי קטינות בביקיני. אתה צריך לשמור גם שלא יביע את דעותיו הפוליטיות בפרהסיה, ורצוי גם שייעלם בכלל. בינתיים, לפחות לפי התגובות באתר של Advertising Age, עדיף לגולדשמידט לרדת למחתרת: יש לא מעט כאלה ששמו שני איקסים על הבירה שלו, ולאו דווקא בגלל שמה…

אינפוגרפיקס:  Tracey Robinson, NMRPP