בירה קראפט ישראלית: אלכסנדר וכרמל

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

מתחת לאף, ולא בהכרח בשקט, עולם בירה הבוטיק או 'בירה הקראפט' הישראלי עובר שינויים די משמעותיים, במיוחד בתחום ההפצה, אבל לא רק

לפני די הרבה שנים – אני חושב שיותר מעשר – עמדתי במשרדים של חברת בירה מהגדולות בישראל, ודיברתי על מבשלות הבוטיק ומה שהן תעשנה לסצנת הבירה בעולם ובסופו של דבר בארץ.

אחד הדברים שאז המלצתי עליו היה שאותה חברה תיכנס לתחום בירות הבוטיק, בין אם בצורת רכישה של מבשלה קטנה מאלה שקמו אז בארץ ובין אם בצורה של בניית מבשלה קטנה משלה.

בירות אלכסנדר
מגוון אלכסנדר (מאתר המבשלה)

עברו חלפו השנים, חלפו לא מעט תחרויות בירה ביתית והמבשלות הקטנות שאז התחילו את דרכן פחות או יותר – מלכה, אלכסנדר, דאנסינג כאמל ו'שפירא', לצד אחרות – הן היום גופים שמבשלים מאות אלפי ליטרים ויותר של בירה. השנה גם נכנסו הגופים הגדולים בענף לעומק העניין:

  • טמפו רכשה את או חלק מ'שפירא'
  • מב"י פתחה מבשלת בוטיק משלה ("שקמה"; שם שאותי אישית לוקח למקומות אחרים)
  • מלכה מובילה את שוק הקראפט עם גב מאוד חזק של 'הכרם'

ועכשיו 'כרמל' (יקבי כרמל), שבתחילת השנה שמה רגל בשני חלקים של השוק: פרמיום מיובא, שמיועד לכמויות גדולות, בצורת 'קרומבאכר', וקראפט מקומי, איכותי, בצורת שיווק ומכירות של בירה אלכסנדר.

"אלכסנדר" הוא מותג בירה בוטיק ישראלי ותיק: אורי שגיא, המייסד, החל את דרכו המסחרית ב- 2009, עם אביעם סלע ויורם ירזין כשותפים, לצד אחרים. הרעיון היה ונשאר לייצר בירה באיכות הגבוהה ביותר האפשרית, מקומי-ישראלי, בסגנון וממתכונים מקוריים. "לא כאילו, לא כמו, אלא מקורי." אומר אורי שגיא.

המבשלה, שהבירות הראשונות שלה יצאו לשוק ב- 2010 וחייבו הובלה בקרור(!) לכל נקודה, מייצרת היום כמיליון ליטרים בירה בשנה, ורק הולכת וגדלה. משבר הקורונה תפס אמנם את שגיא ואת השותפים ממש בנקודת ההתרחבות והמעבר למתקן חדש באזור תעשייה חפר, אבל המצב משתפר והולך.

"כרמל" נכנסת לעולם הבירה בדיוק בנקודות שבהן יש ליקב מקום: בתחום בירות הפרמיום. לא יהיה מדובר בהובלת ארגזים מצד אחד של השוק לשני, אלא בכניסה לשוק מתרחב (אמנם לאט, אבל מתרחב), שבו יש חפיפה מסוימת בין מוצרי היין של כרמל, למוצרי הבירה. כל זה נעשה על רקע הרכישות של מבשלות הבוטיק ומצד שני, על רקע של מוצרים חדשים שפונים לקהלי יעד חדשים: טמפו עומדת להביא Hard Seltzer של היינקן, טוליפ נכנסת לעולם היין בפחיות, השמועות אומרות שהבריזרים מתחזקים שוב, ושיהיה שמח.