מסתבר שדי באזכור המילים וודקה, יין או ויסקי כדי לעורר בנו את האגרסיות שלנו, ממש באופן שבו הן מתעוררות אצלנו לאחר ששתינו. לידיעת החבר דני דנון והחברה גרמן

מחקר פסיכולוגי מעניין שנעשה באוניברסיטת קנט שבענגליה (להלן – אנגליה), במשותף עם חוקרים משתי אוניברסיטאות בקליפורניה ובמיזורי שבארה"ב, מראה שדי שאנשים נחשפים לביטויים שקשורים באלכוהול, כדי שהם יגלו יותר תוקפנות – ממש כאילו צרכו אלכוהול בפועל. החוקרים מצאו שהתנהגות זו נצפתה רק כאשר הפרובוקציה נעשתה בדרך שלא הייתה ברורה לחלוטין – סוג של Are you talking to me?

החוקרים ערכו שני ניסויים נפרדים, שבהם הנבחנים 'אותגרו' בצורה שלא הייתה ברורה לחלוטין תוך שימוש במילים וביטויים שהיו קשורים באלכוהול. המחקר – שכותרתו היא Are You Insulting Me? Exposure to Alcohol Primes Increases Aggression Following Ambiguous Provocation – נערך בארצות הברית על תלמידי קולג'ים.

בחלק הראשון בוצע alcohol priming – הסטודנטים נחשפו למילים כמו wine, beer, whiskey. בחלק השני של הניסוי, התלמידים נחשפו למילים כמו milk, water, juice, זאת לפני שהם קיבלו הערכה ופידבק על חיבור שהיה עליהם לכתוב.

הטוב הרע והמכוער
מסקנה? אל תשאירו שום דבר לספק.

המחקר הראה שהמשתתפים גילוי יותר אגרסיביות בתגובות שלהם להערכת החיבור, אבל רק אם ההערכה הזו נוסחה באופן שניתן היה לפרש אותו כהעלבה. חוות דעת סתמית או לחלופין העלבה ברורה עוררו תגובות אגרסיביות, ולא משנה אם הנבחן שמע מילים שקשורות באלכוהול או שלא.

בנסוי השני של המחקר, הראו החוקרים שה- alcohol priming הזה (אותו אפקט של 'הצתת התגובה' על ידי אלכוהול) הוא די קצר מועד: אחרי שבע הפקט החל לדעוך ואחרי 15 דקות כבר לא היה אפקט לביטויי האלכוהול. מה שכן, הניסוי השני גם הדגים שהאפקט של ביטויי האלכוהול נבע מתפיסת אמירות לא ברורות כאמירות עוינות.

החוקרים אומרים שהמחקר שלהם הדגים את העובדה שהאדם נוטה לפרש דברים בצורה שלילית יותר ומכאן נובעת ההתנהגות האגרסיבית יותר. "הדגמנו שמספיק שאנשים נוכחים באירועים שבהם נמזג אלכוהול או שהוא נוכח, כדי שהם יהיו תחת השפעה זו, שמעוררת אגרסיביות ולכן היינו מייעצים לשמור על זהירות בכל סביבה כזו." הם הוסיפו.

אז אם אתם בבר או באירוע שיש בו יין או כל אלכוהול אחר, ואתם רוצים לצאת ממנו בשלום, ההצעה שלי היא לא להשאיר שום דבר לספק. When you have to shoot, shoot. Don't talk.

לתקציר המחקר

תמונת החזית מפוסט הסרט You Said What?