אמרוט וקוואלן בדיוטי פרי

ג'יימס ריצ'רדסון מרחיבה את השיטוטים העולמיים שלה, ומתחילה להביא ויסקי מהודו ומטייואן

יש לנו ויסקי מדרום אפריקה, צרפת, היפנים כבר כאן, ואולי בוקר אחד ינחתו כאן גם השבדים, אבל עכשיו, החדשות הטריות מהענף הן הגעתם של ויסקי'ז מטייוואן והודו.

ויסקי הודי הוא לא עניין חדש: הודו היא מיצרניות הוויסקי הגדולות בעולם, רק שלמה שמותר לקרוא שם "ויסקי" עשוי בחלקו הגדול בכלל ממולאסות – שאריות של ייצור סוכר.

אמרוט, יצרנית הוויסקי שג'יימס ריצ'רדסון מביאה לישראל, היא יצרנית ותיקה מאוד, שמייצרת ויסקי רק מדגנים ורוב הייצור שלה מיועד ליצוא.

לארץ ייובאו כמה מוצרים משל אמרוט, אבל אני טעמתי רק אחד מהם, והוא ה-Classic  Single Malt, בחוזק של 46%. המוצרים ישווקו הן בדיוטי פרי והן בחנויות שונות בארץ

הוויסקי מיוצר במזקקה העיקרית של אמרוט, ב- Kambipura; מזקקה שנבנתה ב- 1987. השעורה ללתת מקורה בהודו עצמה – מהריאנה, פונג'ב ורג'סטן – כאשר במוצרים אחרים של המזקקה, שבהם יש לתת מעושן, הלתת המעושן מיובא מסקוטלנד.

ואגב, הטענה של המזקקה היא שהלתת שמקורו בהריאנה ופונג'ב הוא מזן שעורה בעל גרגירים קטנים יותר, שהטעמים שלהם מרוכזים יותר. התסיסה מתבצעת במכלי נירוסטה בני 10,000 ליטר, הזיקוק במזקקות מנתיות בנות 5,000 ליטר כל אחת (יש שתיים), וההתיישנות היא בחביות ברבן משומשות (כארבע וחצי שנים). את המים מביאה המזקקה במכליות, מבאר שמרוחקת ממנה כ- 24 קילומטרים ונמצאת באזור נקי מחומרי הדברה, שבבעלות החברה.

Amrut Indian Single Malt Whisky 46%

ויסקי נעים, בעל גוף טוב וקצת מתיקות. מפולפל בסיומת. מחירו 50$ בדיוטי פרי. אפשר בהחלט לשתות על קובית קרח או שתיים ולא לפחד להגיש אותו גם לחובבי ויסקי "פלצנים". כל הסיכויים שישאלו אתכם "מאיפה הברבן הזה, הוא קצת מוזר, לא?"

קוולאן (Kavalan)

הוויסקי מבית תאגיד King Car – יצרנית גדולה של בירה ומשקאות קפה טיוואנית – מיוצר בטייוואן באחד המחוזות הצפוניים של האי, במקום שהוא ללא זיהום אוויר, שופע מעיינות מים מקומיים ועוד. הוויסקי מיוצר תחת הנחייתו של גי'ם סוואן, שמוכר בישראל בגלל מזקקת מילק אנד האני, אותה הוא מלווה.

גם משל המזקקה הזו יגיעו לישראל כמה מופעים ומותגים. הוויסקי הבסיסי הוא ה- Kavalan Classic, שבטעימה שלי היה חלק ובעל גוף די קל אך בהחלט מספק. הוא בעל סיומת מתובלת ויבשה ויכול לסבול תוספת של מים, בלי לאבד את האופי שלו. זהו מוצר טוב, בבקבוק מרובע ודי כבד, שמעניק תחושה מושקעת.

מחיר? 74$ בחנות הדיוטי פרי, מחיר בהחלט שפוי, בהשוואה למחירו בחו"ל. באשר למחיר בישראל – נראה כשיגיע.