אמפורה מקורה ומד רד 2007/8

יקב אמפורה עם שני יינות חדשים לראש השנה: מד רד 2008 ומקורה מרלו ברברה 2007

אמפורה מקורההיא הסדרה הגבוהה של היקב, בה יש יינות שהתיישנו זמן ארוך בחביות שונות. בציר 2007 של בלנד זה יוצא לקראת ראש השנה 2012. למבולבלים, אזכיר שסדרת 'אוניקה' שהיקב יצא איתה בזמנו, כבר לא מופיעה בין סדרות היין של אמפורה, ו'מקורה' היא-היא הסדרה הגבוהה. בזמנו היתה תוכנית למכור

אמפורה מקורה nee אוניקה (צילום: יחצ)

את הבלנדים של אוניקה במחיר של 275 ש"ח לבקבוק, ואת הקברנה סוביניון ב- 350 ש"ח, מה שגרם לרבים להרים גבות ולאחרים להקים קול צעקה. התמחיר עכשיו סביר הרבה יותר. תמהני מה קרה ליינות האחרים תחת "אוניקה", אבל מן הסתם נפגוש בהם בקרוב.

אמפורה מקורה מרלו-ברברה 2007

זהו בלנד לא שגרתי בארצנו, ויינן היקב, ד"ר ארקדי פפיקיאן, הכניס אותו לפורטפוליו של אמפורה כבר עם הגיעו. אם אני זוכר נכון, היין הזה נכנס בדיוק בתפר שבין יקב קשת לאמפורה, בתקופה שבה דוד בר-אילן היה חלק מהיקב (כיום בטוליפ). הוא ייצר את היין במגדל העמק, מענבים מכפר יובל וביני לבין עצמי היתה לי אז מחשבה מה עושה את היין הזה לאמפורה, ולא ל'קשת'. מצד שני, מוכרים לא מעט מקרים שבהם יקב אחד קונה יין – ולא רק ענבים – משני. בעיני, כל עוד הוא שם את שמו על התווית ומתחייב בו בפני הצרכן – היין שלו.

את היין מבציר 2008, שכבר נעשה כולו באמפורה, טעמתי לאחרונה: לא מעט עץ, אבל גם פירותיות סבירה. כאן, בציר 2007, רך ממנו יותר, מאוד דומיננטי בארומות העץ המתקתקות ומאוד רחב. קשה עדיין להתייחס כאן לענייני סגנון והמשכיות – ואני לא בטוח שיש גם מה, בגלל השינויים שהיקב עבר בשנתיים-שלוש האלה. כשלעצמו, זהו יין עשוי היטב, על אותו צד רחב ועוצמתי שאנחנו מכירים, רק מעט פחות. אם זה סגנון היין שאתם אוהבים – הוא בהחלט מומלץ. המחיר המומלץ לצרכן הוא 210 ש"ח, מה שקצת גבוה לטעמי.

אמפורה מדיטרניאן מד רד 2008

המחיר – 60 ש"ח – סביר בהחלט. הטעמים בסדר גמור: היין הבסיסי של אמפורה מציג הרבה טעמי פרי טובים, שילוב נעים של עץ והוא מאוד 'שתי'. בהחלט מומלץ במחיר הזה ועומד יפה מול יינות אחרים בקטגוריה. זהו בלנד של קברנה סוביניון עם 7% סירה.

אמפורה ריטון 2008

לאו דווקא לחג, אבל עוד בקבוק שיצא לי לטעום לאחרונה: עגול מאד וממלא היטב את הפה. משהו שבין המד רד לבין המקורה מרלו-ברברה: נהניתי מהיין. זהו בלנד של 75% קברנה סוביניון, 15% סירה, 10% מרלו, שנמכר בסביבות 80 ש"ח לצרכן. לא יומרני ובהחלט במקום.

בסך הכל היינות האלה הם הפתעה נעימה. יחד עם טעימות החבית שהציג היקב, יש כאן סדרה בהחלט ראויה. הסגנון ברור ובתוך הסגנון הזה היין עושה את העבודה.