אלכוהול מזויף בבריטניה: 18% קונים

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

מחקר חדש שנעשה בבריטניה על ידי PWC מגלה שכמעט כל בריטי חמישי קונה או קנה מוצרי אלכוהול מזויפים

תעשיית המוצרים המזויפים באירופה מוערכת בכמליארד ליש"ט בשנה, אם לשפוט על פי נתוני רשויות המכס. מחקר חדש שפורסם השבוע (1.10.2013) ונעשה בבריטניה בשנה החולפת, מגלה שה'תעשייה' הזו עולה לבריטים בלא פחות מאשר 14,800 מקומות עבודה, ועשרות מליוני ליש"ט בכל שנה.

מקומו של האלכוהול לא נפקד כמובן, ואחרי דיסקים (מוסיקה ומשחקים) ובגדים – שפחות או יותר 40% מהאוכלוסיה קנו זיופים שלהם 'לפחות פעם אחת' – משקאות כהילים הם הבעיה הגדולה ביותר. הממוצע באוכלוסיה הוא אמנם 18%, אבל בקרב צעירים מתחת לגילאי 35 המספרים מגיעים ל- 28%, וגם אלה עלולים להיות גבוהים יותר באזורים המועדים לפורענות – לונדון וצפון אירלנד.

קניית אלכוהול, סיגריות ותרופות מזויפים מסוכנת במיוחד, בגלל ההרכבים הבלתי ידועים שלהם (PWC)
קניית אלכוהול, סיגריות ותרופות מזויפים מסוכנת במיוחד, בגלל ההרכבים הבלתי ידועים שלהם (PWC)

אין כאן בעיה מוסרית, אומרים עורכי הסקר: 90% ויותר מבינים שמה שהם עושים הוא לא בסדר. השיקולים הם בראש ובראשונה שיקולים כלכליים, כאשר התלונות הן על תמחור גבוה מדי של המוצרים המקוריים (או חסרון כיס) והעובדה שמוצרים מזויפים פשוט "עושים את העבודה". שליש מהנשאלים אמרו שהם לא ידעו שקנו מוצרים מזויפים בכלל.

מה מפחיד אנשים בקניית מוצרים מזויפים?
ענייני בטיחות בשימוש במוצר – ואלכוהול הוא דבר מאוד בעייתי, בהקשר הזה, בטחון במתן פרטי בנק לזייפנים (למשל בקניה אונליין) ובעיות מוסריות נמצאים במקומות הראשונים. הפחד מלהתפס בקניית אלכוהול או מוצרים מזויפים אחרים נמצא במקום הרביעי בלבד, ומעסיק יותר נשים מגברים.

ואיפה קונים מוצרים מזויפים (או 'לא מקוריים')? רוב האלכוהול נקנה על ידי הבריטים בחו"ל, וזאת בהשוואה לתרופות וחלקי רכב, שנקנים בעיקר אונליין.

לקריאת המחקר המלא.