אלכוהול וקנביס – קשר ישיר

בשורה טובה: לא צריך להעלות מיסים על אלכוהול. לגליזציה של קנביס תוריד את צריכת האלכוהול על ידי צעירים

בעקבות לגליזציה של קנביס בוושינגטון וקולורדו, נכתב נייר עמדה מעניין, שבוחן את הקשר, אם קיים, בין שימוש בקנביס וצריכת אלכוהול.

?The Legalization of Recreational Marijuana: How Likely is the Worst-Case Scenario

המאמר הזה פורסם לפני כשנה. חייבים לומר – לפני הכל – שהמיסים על משקאות שמכילים אלכוהול, ובתוכם בירה, שונים ממדינה למדינה בתוך ארצות הברית. לנושא הזה ישנה השפעה גדולה על צריכת אלכוהול, כיון שככל שהמס גבוה יותר, יורדת הצריכה באופן טבעי. אחרי שאמרתי את זה, השורה התחתונה של המאמר היא שמריחואנה ואלכוהול – בקרב גילאים מסוימים – הולכים יד ביד, ומריחואנה בהחלט נתפסת כתחליף לאלכוהול.

רואים את זה לא רק בנושא מיסים ומחירים, אלא גם כשמשנים את גיל השתייה המותר: במקומות בהם עלה הגיל מ- 18 ל- 21 שנים, עלה השימוש במריחואנה. מחקרים אחרים מראים שהשימוש בקנביס יורד באופן חד כאשר הנבדקים הם בני 21 ויותר. מחקר משנת 2013 הראה שלגליזציה של קנביס רפואי הביאה לירידה בשתיה מוגזמת אצל בני 18 – 29. לגליזציה גם הביאה לירידה של 5% לערך במכירות הבירה במדינות האלה; המשקה המועדף על צעירים בגילאים המדוברים.

המסקנה הבלתי נמנעת של החוקרים היא שלגליזציה של מריחואנה תעשה טוב בכל הקשור בנזקים הבריאותיים שיש לאלכוהול, במיוחד בגילאים הצעירים יותר. בכל הקשר בסכנות תוך כדי נהיגה, החוקרים מצביעים על הבדלים משמעותיים בין קנביס ואלכוהול ומעדיפים את הראשון על פני האחרון:

– מי שנוהגים תחת השפעה של THC (הגורם המשפיע המצוי בקנביס), נוטה לנהוג לאט יותר ובזהירות רבה יותר. נהיגה תחת אלכוהול מסוכנת יותר, כיון שמי שנוהג תחת הפשעתו, נוטה לנהוג מהר יותר ולקחת יותר סיכונים על הכביש. מה יהיה אם נהגים צעירים ישלבו בין השניים?

המחקרים מראים שנהגים צעירים – בקבוצות הגיל הבעייתיות ביותר מבחינת תאונות דרכים – לא משלבים בין השניים, אלא משתמשים באחד במקום בשני (קנביס במקום אלכוהול). מהסיבה הזו, החוקרים מעדיפים לגליזציה של קנביס.

ואגב מיסים –

המס על אלכוהול בקולורדו הוא 60.25 סנט לליטר אלכוהול. זה אומר שהוא מהווה משהו כמו 3% ממחירו של בקבוק ג'ק דניאלס. אני לא צריך להזכיר לאף אחד מהו המס על אלכוהול בישראל, כך שככל הנראה הפתרון לשתיה מוגזמת בקרב צעירים לא צריך להיות העלאת המס, אלא התרת הקנביס.