אלכוהול בעצרת האומות המרכזית

פקקי יין תמונת אילוסטרציה המרקקה היומית

בפעם השניה בלבד בתולדותיה, עצרת האומות המאוחדות התכנסה כדי לשמוע על בעיות בריאות עולמיות. העניין הפעם קשור (גם) באלכוהול

הפעם הקודמת שבה התכנסו נציגי כל האומות לשמוע על ענייני בריאות, היתה בענייני איידס. קודם לכן ומאז לא עסק העולם בבעיות הבריאות שלו, כי כנראה שהכל היה בסדר.

לא, זה לא קשור בישראל, לשם שינוי. לא ישירות, בכל אופן, למרות שכמו שנראה, יש הפעם מקום לגינוי 'מוקפת האויבים' שלנו, אני חייב לאמר. הנתונים שהוצגו בפני מושב העצרת הכללית בנושא בריאות, הפעם, לא מעודדים או טובים – אבל אנחנו לא לבד: הצרה היא כמעט כלל עולמית, והעולם – כמעט כולו – בהדחקה.

הכינוס הפעם עסק במחלות לא מדבקות, כרוניות, או מה שנקרא גם non-communicable diseases או "מחלות לייף-סטייל": מחלות כמו מחלות לב ושבץ, סוכרת, מחלות נשימה כרוניות ועוד. צרות שהורגות אותנו לאט, ושמתגלות רק לאחר שהן כבר איתנו במשך זמן די רב, לרוב. ההערכה היא, שהמחלות האלה הורגות כ- 36 מליון בני אדם, בכל שנה, ועולות למשק העולמי סכומים אדירים: מחקר שנעשה באוניברסיטת הרווארד אמד את העלות למשק העולמי ב- 20 השנים הבאות ב- 30 טריליון דולר, או שווה ערך ל- 48% מהתוצר העולמי בשנת 2010.

המדינה שם בקצה, זאתי שלבד: יש לך תוכנית לחינוך בנושאי עישון או אלכוהול? "אה... לא, לא ממש." (קליק להגדלה)

העצרת – ומומחי בריאות מכל העולם, כאמור – מצאו שממשלות צריכות להציב לעצמן בהקדם כמטרה למנוע ולטפל במחלות אלה ובגורמי הסיכון שלהן, בראש ובראשונה עישון, הרגלי תזונה לא נכונים, העדר פעילות גופנית ושימוש לא מבוקר ולא אחראי באלכוהול. ארגון הבריאות העולמי התבקש לגבש המלצות ותוכנית פעולה, עד סוף 2012.

נציגי כל העולם התחייבו לעשות מאמצים למנוע מחלות מסוג זה, לטפל בהן ולהעמיד לרשות האזרחים שלהן את האפשרות לגישה טובה יותר לתרופות חיוניות. למרות זאת, מלבד קריאה ספציפית לגבי טבק וסגריות, לא היתה בהכרזה של העצרת קריאה ממוקדת למהלכים או פעולות שעל החברות באו"ם לקחת בכל הקשור באלכוהול, נניח, או בתזונה לקויה.

בישראל מתים בכל שנה כ- 32,000 איש ואשה ממחלות NCD, וכמעט 30% מהם מתחת לגיל 60. מחלות לב וסרטן הן עדיין הרוצחות הגדולות ביותר – עם יותר מ- 64% – כאשר בסך הכל, מחלות לא מדבקות אחראיות ל- 87% מסך כל התמותה בארץ.

לקובץ הרלוונטי לישראל אפשר להקליק כאן.

בעוד ששעורי כולסטרול יורדים כאן, וגם לחץ הדם הסיסטולי יורד (יותר אצל נשים), משקל הגוף הממוצע שלנו עולה מאוד, וכך גם שעורי הגלוקוז בדם. המדינה הצהירה שיש לה משאבים וכסף לטפל בכל אלה, אבל אין לה שום תוכנית לחינוך ומניעה של מחלות אלה. שום תוכנית.

אני מניח שהתוכנית תהיה "יותר מסים". Stay tuned, מה שנקרא.